Trwa ładowanie...
leszek kołakowski
20-07-2010 16:21

Archiwum Kołakowskiego w Bibliotece Narodowej

Archiwum Kołakowskiego w Bibliotece NarodowejŹródło: PAP/Jacek Bednarczyk
d47bqy3
d47bqy3

Archiwum zmarłego przed rokiem Leszka Kołakowskiego zawierające rękopisy, maszynopisy, pierwodruki prac zostało przekazane Bibliotece Narodowej, gdzie zostanie poddane przeglądowi konserwatorskiemu i udostepnione badaczom - podała Biblioteka Narodowa.

Rękopisy, maszynopisy i pierwodruki prasowe, korespondencja, dokumenty osobiste oraz nagrania audio i wideo zgromadzone w archiwum prof. Leszka Kołakowskiego wzbogaciły zbiory Biblioteki Narodowej. Narodowej książnicy przekazała je wdowa po filozofie, Tamara Kołakowska.

Archiwum zostanie poddane przeglądowi konserwatorskiemu, a następnie szczegółowo opracowane przez pracowników Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej i udostępnione badaczom. Podobnie jak w przypadku przekazanego w 2007 r. Bibliotece Narodowej Archiwum Zbigniewa Herberta , zostanie opracowany i wydany Inwentarz Archiwum Leszka Kołakowskiego , ułatwiający badaczom dostęp do archiwum.

Znaczna część archiwum zostanie także udostępniona w czytelniach Biblioteki Narodowej w formie plików elektronicznych.

d47bqy3

Oprócz spuścizny rękopiśmiennej po Leszku Kołakowskim , Tamara Kołakowska przekazała do zbiorów Biblioteki prawie osiemdziesiąt obcojęzycznych edycji prac Leszka Kołakowskiego, które wzbogacą księgozbiór podręczny Czytelni Humanistycznej Biblioteki Narodowej.

Leszek Kołakowski urodził się w 1927 roku w Radomiu. „Duchowy mistrz liberalnej inteligencji”, jak powiedział o nim ks. Józef Tischner, zaczynał przygodę z filozofią jako zdeklarowany marksista, na początku lat 60. zaczął jednak od tej doktryny odchodzić; z PZPR usunięty został w 1966 roku. Dwa lata później, gdy komunistyczne władze Polski odebrały mu prawo do publikacji, zdecydował się na emigrację.

Potem poglądy Kołakowskiego zaczęły ewoluować stopniowo w kierunku szeroko rozumianej myśli chrześcijańskiej. Wydał ponad 400 prac, w tym ok. 30 książek. Najbardziej znana z nich to trzytomowa praca pt. Główne nurty marksizmu , którą napisał w latach 1968-1976. Inną bardzo ważną książką Leszka Kołakowskiego była Obecność mitu z 1972 r. Filozof zmarł 19 lipca 2009 roku.

d47bqy3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47bqy3