Z opowieściami o życiu codziennym, bliskich, obyczajach czy zainteresowaniach świadków historii, uzupełnionymi fotografiami z ich prywatnych zbiorów można zapoznać się dzięki portalowi audiohistoria.pl prezentującemu zasoby Archiwum Historii Mówionej.
"Celem działalności Archiwum Historii Mówionej jest zbieranie relacji świadków historii. Jednym z naszych wiodących projektów jest program nagrywania wspomnień przedstawicieli najstarszego pokolenia realizowany wspólnie przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA. Początek Archiwum sięga lat 80. i ruchu społecznego, w ramach którego KARTA nagrywała relacje represjonowanych przez reżim sowiecki, deportowanych z Kresów II Rzeczpospolitej i wysyłanych na wschód. Ten zbiór zawierający ok. tysiąca relacji stał się częścią Archiwum" - opowiadał PAP Jarosław Pałka z Archiwum Historii Mówionej.
Archiwum w obecnym kształcie powstało w 2006 roku. "W jego ramach zaczęliśmy nagrywać wspomnienia również innych grup np. więźniów obozów koncentracyjnych, pracowników przymusowych, żołnierzy podziemia czy opozycji w PRL. Obecnie zbiór relacji w ramach Archiwum Historii Mówionej liczy ok. 3,5 tys. nagrań biograficznych. Zawsze zależy nam, by dana osoba opowiedziała o całym swoim życiu, o domu, bliskich, szkole, miejscu, w którym się wychowała czy o swoich doświadczeniach związanych z II wojną" - mówił Pałka .
Jak zaznaczył, portal audiohistoria.pl to wizytówka, swoisty przewodnik po zasobach Archiwum i zaproszenie do odwiedzenia go. Na portalu znalazły się fragmenty ok. 300 relacji oraz zdjęcia - współczesne i archiwalne, często z rodzinnych zasobów, będące ilustracją relacji dźwiękowych. Na portalu znajduje się także wyszukiwarka, która pozwala przeszukać zasoby całego Archiwum, odnaleźć nie tylko konkretne nazwiska, ale także wydarzenia.
"Jest tam też zbiór około 100 haseł, dlatego można też po prostu wpisywać poszczególne słowa z relacji. Zamieszczono tam również streszczenie pełnych nagrań, często liczących po kilka czy nawet kilkanaście godzin, a także opisy projektów realizowanych w ramach Archiwum. Chcieliśmy, żeby to był taki przewodnik po naszym zbiorze, a pełnych nagrań można wysłuchać w Archiwum Historii Mówionej w Domu Spotkań z Historią" - dodał Pałka .
Wedle jego słów, intencją pomysłodawców było stworzenie portalu będącego takim "międzypokoleniowym łącznikiem". "Jak wiadomo z internetu korzystają głównie osoby młode i chcieliśmy przybliżyć im historię.Ten cały zbiór jest oczywiście także skierowany do osób tworzących prace naukowe, studentów, dziennikarzy i zwykłych pasjonatów historii" - podsumował pracownik Archiwum Historii Mówionej.