Trwa ładowanie...
Zbigniew Herbert
23-04-2010 13:48

Archiwum Herberta udostępnione badaczom

Archiwum Herberta udostępnione badaczomŹródło: PAP
dat3xyk
dat3xyk

Wstępna inwentaryzacja liczącego 60 tys. dokumentów archiwum Zbigniewa Herberta została zakończona. - Od jutra będzie ono otwarte dla badaczy literatury - zapowiedział w środę dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Archiwum Herberta otwarte zostało dla badaczy prawie dokładnie w dwa lata od przekazania przez Katarzynę Herbertową zbiorów męża Bibliotece Narodowej. Wcześniej rozpatrywała ona możliwość przekazania archiwum do Stanów Zjednoczonych, gdzie znalazłyby się w Beinecke Library, ale interwencja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapobiegła wywiezieniu tych dokumentów z Polski. Obecnie przechowywane są one w Pałacu Rzeczpospolitej przy Placu Krasińskich w Warszawie.

dat3xyk

Archiwum obejmuje materiały z całego okresu aktywności literackiej Zbigniewa Herberta .Szacuje się, że całość spuścizny po Zbigniewie Herbercie liczy ponad 60 tys. dokumentów. Jest tam m.in. 290 szkicowników zawierających 5 tys. szkiców wykonanych ołówkiem, długopisem i flamastrem, 180 notatników z pierwszymi redakcjami wierszy, ponad 800 fotografii, 6,5 tys. listów od ponad 1,4 tys. osób i instytucji.

W liście z 19 grudnia 1990 roku do Aleksandra Schenkera Herbert pisał o swoim archiwum, że daje ono dość dokładny wgląd w życie zmagającego się z losem literata z tzw. Wschodniej Europy, bez intymności, ale za to znajdą się tam listy do instytucji, wydawców, tłumaczy, które mogą zobrazować nie tylko tzw. walkę o byt, ale także cały splot warunków politycznych, socjologicznych, obyczajowych etc.

Ważna część archiwum to wersje przekładów utworów poety na francuski, angielski i niemiecki oraz dokonane przez Herberta przekłady utworów pisarzy francusko- i niemieckojęzycznych. Znajdują się tutaj również jego notatki do wykładów, które miał w USA na początku lat 70., dyplomy nagród literackich, kolekcja wycinków prasowych w kilku językach i zbiór dokumentów osobistych, takich jak dowód osobisty, paszport, cała kolekcja kalendarzyków osobistych.

W archiwum zachowało się 3 tys. rękopisów i maszynopisów z odręcznymi poprawkami utworów poetyckich, m.in. autografy Potęgi smaku, Przesłania Pana Cogito, Raportu z oblężonego miasta. Są też inedita, w tym utwory młodzieńcze. W archiwum znajdują się kompletne wersje rękopiśmienne i maszynopisowe esejów z tomów Barbarzyńca w ogrodzie , Martwa natura z wędzidłem , Labirynt nad morzem i Król mrówek . Zachowały się różnorodne materiały warsztatowe, bruliony i warianty utworów.

dat3xyk

Inwentarz archiwum dostępny jest już w formie elektronicznej na stronach internetowych BN. Oryginalne dokumenty udostępniono na razie wyłącznie badaczom, zwykli śmiertelnicy mogą jednak zapoznać się z zawartością coraz większych partii dokumentów, które są digitalizowane. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach komputerowych w BN można już przeglądać kilkanaście notatników i kilkadziesiąt szkicowników Herberta . Digitalizacja całości zbiorów potrwa co najmniej kilka lat.

Prace zespołu kierowanego przez Henryka Citko z Biblioteki Narodowej mogą potrwać jeszcze kilka lat. Planuje się wydanie kilku tomów szczegółowych katalogów, w tym ilustrowanego katalogu rysunków.

dat3xyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dat3xyk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj