Trwa ładowanie...
d31pdmy

Archeolodzy znaleźli grób dziecka. Spekuluje się, że to szczątki córki Jana Kochanowskiego

Podczas rozbiórki starego parkanu przy kościele w Świeciechowie Poduchownym natrafiono na stare cmentarzysko. Wśród szczątków znaleziono szkielet dziecka, przypominający zmarłą córkę poety, Kochanowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Córka poety odeszła w wieku dwóch lat
Córka poety odeszła w wieku dwóch lat (Wikimedia Commons CC BY)
d31pdmy

Przy kościele parafialnym pw. Św. Małgorzaty w Świeciechowie Poduchownym archeologowie odnaleźli ciała z XVI i XVII w. Wśród szczątków jest również szkielet dziecka z kolią na szyi i dwoma sygnetami na dłoni. Niektórzy uważają, że szczątki mogą należeć do zmarłej na tyfus córki Jana Kochanowskiego, tytułowej "Urszulki”, do której pisał treny po jej śmierci – jak podał portal Krasnik24.pl.

Matka zmarłej dziewczynki Dorota Podlodowska pochodziła z jednej z miejscowości należących do parafii w Świeciechowie, a na obrazie dziewczynki widać na szyi korale. Zgadza się również wstępne datowanie jamy grobowej – jak powiedział Dariusz Zgardziński, redaktor panoramy Annopola. Informacje nie są jeszcze potwierdzone, a hipotezę będzie można zweryfikować po badaniach DNA.

Jan Kochanowski urodził się w 1530 r. w Sycynie, zmarł w 1584 r. w Lublinie. Uważa się, że jego szczątki są przechowywane w Muzeum Czartoryskich w Krakowie., przy czym ich pochodzenie nie jest do końca potwierdzone. Przeprowadzone w 2010 roku analizy antropologiczne i komputerowa rekonstrukcja twarzy wykazały, że czaszka Kochanowskiego może być czaszką kobiety w wieku ok. 40 lat, co może oznaczać, iż należała ona do żony poety.

d31pdmy

Podziel się opinią

Share
d31pdmy
d31pdmy