Trwa ładowanie...

„(A)polonia” Warlikowskiego

„(A)polonia” WarlikowskiegoŹródło: Inne
d4m459f
d4m459f

Premiera najnowszego przedstawienia Krzysztofa Warlikowskiego pt. „(A)polonia” odbędzie się w sobotę w warszawskim Centrum Kultury Koneser. Spektakl, w którym reżyser stawia pytania o sens poświęcenia życia dla dobra innych, powstał na podstawie tekstów m. in.: Ajschylosa , Eurypidesa i Hanny Krall .

„(A)polonia”, autorski spektakl jednego z najbardziej cenionych polskich reżyserów teatralnych, porusza problem sensowności aktu ofiarowania własnego życia w słusznej sprawie. Warlikowski bohaterkami przedstawienia uczynił kobiety, które dobrowolnie lub pod przymusem poświęciły życie dla innych.

Na przykład opisana przez Eurypidesa Alkestis była żoną króla Tessali i z miłości do męża zgodziła się za niego umrzeć. Z kolei Ifigenia, bohaterka Ajschylosa, miała zostać złożona w ofierze przez swojego ojca Agamemnona w celu przebłagania Artemidy, przed wyruszeniem na wojnę trojańską. Te mityczne postaci reżyser zestawia z Apolonią Marczyńską, bohaterką reportażu Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem .

Podczas okupacji Apolonia Marczyńska ukrywała Żydów. Gdy Niemcy się o tym dowiedzieli, kobieta musiała uciekać wraz ze swoim ojcem i dziećmi, złapano ich jednak. Podczas przesłuchania Apolonia przyznała się do ukrywania Żydów i zginęła na oczach swojej rodziny.

d4m459f

Warlikowski nie gloryfikuje swoich bohaterek, polemizuje z często przyjmowaną postawą podziwiania osób, które poświęciły się dla innych.

- Reżyser pyta o konsekwencje takich czynów, pokazuje, jak jedna ofiara niekiedy pociąga za sobą następne. Pokazuje, że czasem poświęcenie się jest wyborem łatwiejszej, efektowniejszej drogi, trudniej jest tym, którzy pozostali i muszą żyć dalej. Spektakl nie daje gotowych odpowiedzi. Krzysztof podsuwa pewne rozwiązania, ale widz sam musi odpowiedzieć sobie na te pytania - powiedział we środę Piotr Gruszczyński, krytyk teatralny i dramaturg, który pracuje z Warlikowskim nad adaptacją tekstów.

W spektaklu wystąpią aktorzy od lat współpracujący z Warlikowskim, m.in. Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr, Jacek Poniedziałek, Maja Ostaszewska i Andrzej Chyra. Tekstom towarzyszyć będą projekcje wideo przygotowane m.in. przez Pawła Łozińskiego i songi autorstwa Renate Jett.

„(A)pollonia” to olbrzymia produkcja, w którą obok Nowego Teatru Warlikowskiego zaangażowanych jest pięć europejskich scen (Stary Teatr w Krakowie, Theatre National de Chaillot w Paryżu, Theatre Royal de la Monnaie w Brukseli, Theatre de la Place w Liege, Comédie de Geneve-Centre Dramatique w Genewie) oraz prestiżowy teatralny festiwal w Awinionie.

- Temat ofiarowania, poświęcenia się dla innych jest szczególnie bliski nam, Polakom, ale spektakl ma wymowę uniwersalną. "Zderzenie polskich historii z tekstami zaczerpniętymi z antyku pokazuje, że żyjemy w swoistej pętli, że te wydarzenia mogą się powtarzać zawsze i wszędzie. Historia Apolonii jest bowiem historią uniwersalną. Każdy w swoim życiu staje przed wyborem, co zrobić ze swoim życiem i życiem swoich bliskich - powiedział Gruszczyński.

Spektakl będzie grany w Centrum Kultury Koneser, w dawnej wytwórni wódek na warszawskiej Pradze. Gdy zakończą się prace nad nową siedzibą Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego na terenie dawnych zakładów Miejskich Przedsiębiorstw Oczyszczania Miasta przy ul. Madalińskiego, spektakle zostaną tam przeniesione.

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj