Trwa ładowanie...

„(A)pollonia” Warlikowskiego na festiwalu teatralnym w Awinionie

„(A)pollonia” Warlikowskiego na festiwalu teatralnym w AwinionieŹródło: Inne
d6tfpru
d6tfpru

Widzowie międzynarodowego festiwalu teatralnego w Awinionie będą mogli od czwartku przez cztery wieczory oglądać spektakl „(A)pollonia” warszawskiego Nowego Teatru w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Francuscy krytycy zapowiadają sztukę jako wydarzenie tegorocznego święta teatru na południu Francji.

Niezwykle popularny nad Sekwaną Warlikowski pokaże na tegorocznym awiniońskim festiwalu autorski spektakl, którego premiera odbyła się w tym roku w Warszawie. „(A)pollonia” jest oparta na tekstach starożytnych greckich tragików: Ajschylosa i Eurypidesa oraz współczesnych pisarzy: Hanny Krall , Jonathana Littella , J.M. Coetzeego i innych. Autorem adaptacji są wspólnie Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński i Jacek Poniedziałek. Scenografię zaś przygotowała pracująca od dawna z Warlikowskim Małgorzata Szczęśniak.

„(A)pollonia” prezentuje wędrówkę przez krwawe dzieje ludzkości, widzianą przez pryzmat kobiecego poświęcenia. Autor konfrontuje w tym spektaklu ofiary z katami, począwszy od czasów antycznej Grecji, aż po dwudziestowieczny nazizm.

Jak tłumaczył w wywiadzie dla francuskiej prasy Warlikowski, by ukazać uniwersalność tego tematu, połączył w swojej sztuce losy trzech kobiet różnych epok. Na scenie widzimy więc mityczne postaci: Alkestis i Ifigenię obok autentycznej postaci Apolonii ratującej w czasie drugiej wojny Żydów zagrożonych zagładą.

d6tfpru

W przedstawieniu występują m.in. Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Chyra, Danuta Stenka, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr.

Nazywany we Francji "enfant terrible polskiego teatru" Krzysztof Warlikowski już po raz piąty prezentuje swoje przedstawienia na festiwalu w Awinionie. W ostatnich latach pokazywał tam „Oczyszczonych” Sarah Kane i „Anioły w Ameryce” Tony'ego Kushnera.

d6tfpru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6tfpru