Trwa ładowanie...
szkoła
23 kwietnia 2010, 13:38

Apel Polskiej Izby Książki w sprawie wyboru podręczników

Apel Polskiej Izby Książki w sprawie wyboru podręcznikówŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Prezydium Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki (PIK) zaapelowało do nauczycieli i dyrektorów szkół, aby przy wyborze podręczników dla swoich uczniów kierowali się wyłącznie względami merytorycznymi.

W apelu, którego treść została udostępniona PAP we wtorek, wydawcy przypominają, że zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o systemie oświaty szkolne zestawy podręczników mają obowiązywać przez trzy lata.

„Możliwość wyboru kilku podręczników na danym poziomie edukacyjnym to niewątpliwe osiągnięcie reformy oświaty i Karty Nauczyciela, z którego nauczyciele nie powinni rezygnować w imię dobra ucznia i wysokiego poziomu edukacji polskiej” – zaznaczyli wydawcy.

„Dlatego w trosce o jakość edukacji PIK apeluje do nauczycieli i dyrektorów szkół, aby kierowali się duchem ustawy i wybierali podręczniki najlepiej dostosowane pod względem merytorycznym, dydaktycznym i językowym do potrzeb i aspiracji uczniów” – czytamy w apelu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, nauczyciele poszczególnych przedmiotów w uzgodnieniu z radą pedagogiczną szkoły mogą wybrać maksymalnie do trzech podręczników na dany poziom edukacyjny. W praktyce oznacza to, że w danej szkole na danym poziomie (np. w IV klasie szkoły podstawowej) mogą funkcjonować podręczniki trzech serii lub trzech różnych wydawnictw.

d1ef7ju

Takie ograniczenia dotyczą wyłącznie klas pierwszych każdego etapu edukacyjnego (I i IV klasa szkoły podstawowej, I klasa gimnazjum, I klasa szkoły ponadgimnazjalnej). W pozostałych klasach ma być kontynuowana praca z już wcześniej wybranym podręcznikiem (niezależnie od liczby funkcjonujących w szkole podręczników). W tym roku wyjątkowo wyboru trzeba dokonać do 31 maja, w latach następnych ustawa wyznacza termin 31 marca.

Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki zrzesza wszystkich wydawców publikujących książki dla szkół.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj