Białostoccy miłośnicy esperanto wystosowali apel do posiadaczy pamiątek związanych z twórcą tego języka, Ludwikiem Zamenhofem, o ich udostępnienie powstającemu w mieście Muzeum-Centrum Esperanto.
Placówka ma zostać otwarta do 25 lipca 2009 roku, kiedy to, w 150. rocznicę urodzin Zamenhofa, w mieście odbędzie się Światowy Kongres Esperanto.
Białystok to rodzinne miasto Ludwika Zamenhofa, tam też spędził dzieciństwo. Poza pomnikiem na skwerze w centrum miasta, brak w nim jednak miejsc upamiętniających twórcę esperanto.
Obecnie jest plan stworzenia w Białymstoku Centrum Esperanto im. Ludwika Zamenhofa jako placówki miejskiej. W tym celu ma zostać wyremontowana kamienica w centrum miasta.
Do przygotowania ekspozycji potrzeba jednak pamiątek związanych z Zamenhofem i językiem esperanto. Dlatego poszukiwane są wszelkie pamiątki, które mogłyby być nieodpłatnie przekazane muzeum - na własność lub w depozyt.
- Wszystkie otrzymane eksponaty przed otwarciem pierwszej wystawy muzealnej można będzie oglądać na stronie internetowej centrum. Każdy z nich będzie opatrzony informacją o pochodzeniu. Później staną się elementem wirtualnej galerii „Pamiątki bliskie sercu” - napisali esperantyści w apelu.
W założeniach, centrum ma składać się z trzech działów: muzeum, centrum edukacji i kultury oraz części badawczej, która miałaby zajmować się problemami w komunikacji językowej i kulturowej.
Swoją pomoc przy tworzeniu ekspozycji zadeklarowali już działacze Światowego Związku Esperanto.