Trwa ładowanie...

Antyutopia, która może się ziścić. Na polski rynek wchodzi rewolucyjna książka Roba Harta

Wciągający thriller, którego wstrząsająca wizja sprawdza się dzisiaj na naszych oczach. Rewelacyjny "Magazyn” trafia do polskich księgarń.

Antyutopia, która może się ziścić. Na polski rynek wchodzi rewolucyjna książka Roba HartaŹródło: Shutterstock.com
d2f8dxu
d2f8dxu

Ludzie jako maszyny do pracy, nieustannie inwigilowane, kontrolowane i sterowane za pomocą zegarków śledzących ich każdy ruch… Czarny scenariusz czy wizja, która wydarza się tu i teraz? Poznaj Chmurę, czyli przerażający ob-raz świata, w którym wielka korporacja staje się metaforą Wielkiego Brata. "Magazyn” – genialny thriller Roba Harta – już w księgarniach.

Witaj w nowej rzeczywistości. Kryzys klimatyczny zmienia na stałe mapę geograficzną, a paraliż gospodarczy przeobraża Stany Zjednoczone we wrak państwa. Małe firmy nie są w stanie utrzymać się na rynku, a szeregowi pracownicy mają problem ze znalezieniem jakiejkolwiek zatrudnienia. Zieloną wyspą na rynku pracy staje się Chmura – największy na świecie sklep internetowy, który posiada centrale w całych Stanach Zjednoczonych i zatrudnia ponad trzydzieści milionów pracowników.

Przedsiębiorstwo błyskawicznie rozrosło się z niewielkiego sklepu w potężną korporację, przejmując kolejne gałęzie gospodarki, a następnie wchłaniając większość swojej konkurencji. Nic więc dziwnego, że w niepewnym i chaotycznym świecie, praca w Chmurze staje się jedyną deską ratunku dla większości bezrobotnych.

Jednym z nich jest Paxton, którego niewielka firma produkująca urządzenia do gotowania jajek zostaje wcześniej połknięta przez korporacyjnego giganta. Mężczyzna bezskutecznie próbuje znaleźć zatrudnienie w innych miejscach, lecz po miesiącach bezowocnych starań poddaje się i rozpoczyna pracę dla olbrzyma, który wcześniej mu ją odebrał. Już podczas rozmowy rekrutacyjnej uwagę Paxtona przyciąga Zinnia.

d2f8dxu

Inteligentna nauczycielka matematyki okazuje się być szpiegiem, który zatrudnia się w Chmurze na zlecenie jednej z niewielu konkurencyjnych firm. Jej zadaniem będzie przedostanie się do systemu przedsiębiorstwa i pozyskanie informacji, które udowodnią, że firma nie zasila swoich oddziałów energią odnawialną (w świecie niszczonym przez kryzys klimatyczny, oszustwo to pozwala Chmurze na uzyskanie kosmicznych ulg podatkowych).

Pracując incognito, Zinnia zasila szeregi pracowników magazynu, co oznacza dla niej co-dzienny bieg pomiędzy regałami z towarem. Zegarek na jej nadgarstku, który obowiązkowo nosi każdy z pracowników Chmury, skrupulatnie kontroluje każdy jej ruch i przydziela kolejne zadania. Zbyt wolne wykonywanie pracy grozi negatywną oceną i ostrzeżeniem pracownika. Tak właśnie wygląda życie w jednym z gigantycznych kampusów Chmury. Zatrudnieni w niej mężczyźni i kobiety otrzymują dla siebie mikroskopijne mieszkania na terenie oddziału, który łączy w sobie apartamenty, biura i centra rozrywki, w których pracownicy mogą spełniać czas po zajęciach służbowych.

Chmura to wielka rodzina. To wielka matka, która zatrudnionym gwarantuje zakwaterowanie, dobre pieniądze i bezpieczeństwo. Chmura nie istnieje bez swoich pracowników. Chmura służy swoim pracownikom. Tak przynajmniej wynika z propagandowych filmów, które wprowadzają nowo zatrudnionych w szeregi potężnego przedsiębiorstwa. W jednym z nich pojawiają się zdania: "Twoja praca bywa ciężka i może wydawać się monotonna, ale nigdy nie zapominaj, jak bardzo jesteś dla nas ważny. Chmura nie mogłaby istnieć bez ciebie.” Pracownicy na każdym kroku karmieni są tą propagandową wizją firmy jako Eldorado. Taką samą wizję kreuje założyciel Chmury, Gibson Welles, którego fragmenty bloga przeplatają tradycyjną narrację "Magazynu”. To z niego dowiemy się też, że korporacja jest czymś dużo bardziej przerażającym, niż wydawało się nam na początku…

d2f8dxu

Książka Roba Harta oscyluje na granicy dystopii, thrillera i dobrze skonstruowanej powieści sensacyjnej. Jest więc gatunkiem, który oddaje cały niepokój związany z czasami rozpadu systemów, kryzysu klimatycznego i politycznego. Wartka akcja i prosty język nie pozwalają oderwać się od książki ani na minutę, a czytanie inicjuje w nas subtelne masochistyczne reakcje, gdyż jednocześnie ekscytuje i przeraża.

Rob Hart bierze czytelnika sposobem. Wymyślił bowiem scenografię, która teoretycznie jest światem z przyszłości, ale w praktyce przesunięcie wobec tego, co obserwujemy dookoła nas jest tak niewielkie, że równie dobrze akcja książki mogłaby rozgrywać się tu i teraz. Fabuła książki nawiązuje przecież do historii, o których mieliśmy okazuję już usłyszeć w mediach. Wielka korporacja, która wyciska swoich pracowników jak cytryny, zmuszając ich niemalże do niewolniczej, odzierającej z godności pracy. Kraje, które wprowadzają systemy drobiazgowej oceny obywateli. Gdzieś to już było, prawda? „Magazyn” jest jak żółta kartka, która ostrzega przed tym, dokąd może zaprowadzić nas aktualna sytuacja polityczna i gospodarcza.

Prawa do publikacji "Magazynu” zostały sprzedane do dwudziestu krajów i z dużym prawdopodobieństwem powstanie ekranizacja książki. Ci, którzy mieli okazję sięgnąć po bestseller Roba Harta są zgodni: ten thriller niepokoi i zapala czerwoną lampkę w miejscach, które w dzisiejszym świecie wymagają szczególnej uwagi.

d2f8dxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f8dxu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj