Trwa ładowanie...
d4e3xs0

Anna Burns z Nagrodą Man Booker 2018. "Milkman" zachwycił jury

Autorka jest pierwszą obywatelką Irlandii Północnej, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Jej powieść bazuje na krwawym konflikcie między Brytyjczykami i Irlandczykami walczącymi o niepodległość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kamila, księżna Kornwalii, wręczyła Annie Burns nagrodę Man Booker 2018
Kamila, księżna Kornwalii, wręczyła Annie Burns nagrodę Man Booker 2018 (Getty Images)
d4e3xs0

Anna Burns (ur. 1962) pochodzi z Belfastu, ale w 1987 r. przeniosła się do Londynu. Jej debiutancka powieść "No Bones" (2001) była świadectwem dziewczyny dorastającej w Belfaście w epoce tzw. The Troubles (ang. kłopoty). Konfliktu o podłożu etniczno-politycznym w Irlandii Północnej, który trwał od lat 60 XX. do 1998 r.

Nagrodzony "Milkman" również odnosi się swoją treścią do tego okresu.

- Od pierwszej strony słowa autorki wciągają nas w codzienną przemoc jej świata - groźby morderstwa, ludzi zabitych przez państwowe oddziały - jednocześnie reagując na codzienną rzeczywistość jej życia jako młodej kobiety, negocjując drogę między wymaganiami rodziny, przyjaciół i kochanków w niespokojnym czasie – pisało w uzasadnieniu przyznania nagrody jury.

Man Booker Prize for Fiction jest jedną z najważniejszych nagród literackich w świecie anglojęzycznym. Do 2013 r. laureatem mógł zostać autor powieści napisanej w języku angielskim, pochodzący z krajów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Irlandii i Zimbabwe. W 2017 r. nagroda trafiłą do Amerykanina George'a Saundersa za powieść "Lincoln w Bardo".

Oprócz prestiżowej nagrody i rozgłosu, zwycięzca Man Booker Prize for Fiction otrzymuje 50 tys. funtów (prawie 250 tys. zł).

d4e3xs0

Podziel się opinią

Share

d4e3xs0

d4e3xs0