Trwa ładowanie...
d2welu6

Anna Burns z Nagrodą Man Booker 2018. "Milkman" zachwycił jury

Autorka jest pierwszą obywatelką Irlandii Północnej, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Jej powieść bazuje na krwawym konflikcie między Brytyjczykami i Irlandczykami walczącymi o niepodległość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kamila, księżna Kornwalii, wręczyła Annie Burns nagrodę Man Booker 2018 (Getty Images)
d2welu6

Anna Burns (ur. 1962) pochodzi z Belfastu, ale w 1987 r. przeniosła się do Londynu. Jej debiutancka powieść "No Bones" (2001) była świadectwem dziewczyny dorastającej w Belfaście w epoce tzw. The Troubles (ang. kłopoty). Konfliktu o podłożu etniczno-politycznym w Irlandii Północnej, który trwał od lat 60 XX. do 1998 r.

Nagrodzony "Milkman" również odnosi się swoją treścią do tego okresu.

- Od pierwszej strony słowa autorki wciągają nas w codzienną przemoc jej świata - groźby morderstwa, ludzi zabitych przez państwowe oddziały - jednocześnie reagując na codzienną rzeczywistość jej życia jako młodej kobiety, negocjując drogę między wymaganiami rodziny, przyjaciół i kochanków w niespokojnym czasie – pisało w uzasadnieniu przyznania nagrody jury.

Man Booker Prize for Fiction jest jedną z najważniejszych nagród literackich w świecie anglojęzycznym. Do 2013 r. laureatem mógł zostać autor powieści napisanej w języku angielskim, pochodzący z krajów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Irlandii i Zimbabwe. W 2017 r. nagroda trafiłą do Amerykanina George'a Saundersa za powieść "Lincoln w Bardo".

Oprócz prestiżowej nagrody i rozgłosu, zwycięzca Man Booker Prize for Fiction otrzymuje 50 tys. funtów (prawie 250 tys. zł).

d2welu6

Podziel się opinią

Share

d2welu6

d2welu6