Trwa ładowanie...

Andrzej Seweryn kandydatem na dyrektora Teatru Polskiego

Andrzej Seweryn kandydatem na dyrektora Teatru PolskiegoŹródło: Inne
d8nhojj
d8nhojj

Wybitny aktor i reżyser Andrzej Seweryn jest kandydatem na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Propozycję objęcia stanowiska złożył mu marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski.

– Seweryn zastanawia się, ponieważ nie wie, czy na pracę we Wrocławiu pozwolą mu zobowiązania we Francji – powiedziała rzecznik prasowy marszałka Izabela Zalewska.

Andrzej Seweryn jest jedyną osobą, której zaproponowano fotel dyrektora wrocławskiego Teatru Polskiego.

Obecnie dyrektorem tego teatru jest Bogdan Tosza, któremu umowa kończy się we wrześniu tego roku. Według Zalewskiej, to, czy Seweryn zostanie następcą Toszy, rozstrzygnie się najprawdopodobniej do końca tego tygodnia.

d8nhojj

60-letni Andrzej Seweryn debiutował w 1968 roku w warszawskim Teatrze Ateneum. Na deskach tego teatru zagrał m.in. w „Biesach” Dostojewskiego (1971), „Czekając na Godota” Samuela Becketta (1971), „Szewcach” Witkacego (1971) i „Ameryce” Franza Kafki (1973).

W swoim dorobku filmowym ma m.in. kreacje w filmach Andrzeja Wajdy: „Ziemi obiecanej” (1975), „Człowieku z marmuru” (1976), „Bez znieczulenia” (1978), „Człowieku z żelaza” (1981) i „Dantonie” (1983). W ostatnich latach zagrał m.in. w „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana (1999) i „Zemście” Wajdy (2002).

Od 1993 roku jest związany z jednym z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie - Comédie Française. Na narodowej scenie Francji zadebiutował tytułową rolą w „Don Juanie” Moliére'a .

W 1996 roku francuska krytyka uznała go za najlepszego aktora sezonu, chwaląc tytułową rolę w „Trudnym człowieku” Hugo von Hofmannstahla w paryskim Théâtre de la Colline.

Fotografia: www.comedie-francaise.fr.

d8nhojj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8nhojj