Andrzej Nowakowski: Pinter zadaje fundamentalne pytania egzystencjalne
Dyrektor Instytutu Książki Andrzej Nowakowski uważa, że decyzja o przyznaniu literackiego Nobla Haroldowi Pinterowi nie jest ani zaskakująca, ani kontrowersyjna.
– Harold Pinter to nazwisko znane na całym świecie. Jest autorem sztuk granych w wielu krajach, także w polskich teatrach. Nie sądzę więc, że decyzja ta była zaskakująca czy kontrowersyjna – ocenił.
Dlaczego akurat Pinter ? Cała jego twórczość ogniskuje się wokół fundamentalnych pytań egzystencjalnych. Jednym z najistotniejszych poruszanych przez niego problemów jest tragedia człowieka polegająca na braku kontaktu z drugim człowiekiem.
Być może, nie wyklucza Andrzej Nowakowski, istotne było też to, że Pinter to również scenarzysta filmowy wielu ważnych i znanych filmów.
– W pewnym sensie jest to więc nagroda także dla człowieka filmu. Taki znak naszych czasów, w których dominująca jest kultura obrazkowa – wskazuje dyrektor Instytutu Książki.
Jak przyznaje, reakcje w Polsce mogą być trochę odmienne, gdyż wszyscy już widzieliśmy oczami wyobraźni Ryszarda Kapuścińskiego odbierającego Nobla.
Jednak, zdaniem Andrzeja Nowakowskiego, nagroda ta i tak Ryszrada Kapuścińskiego nie ominie.
– Dostanie ją w przyszłym roku albo za dwa lata. Jeśli zaś w ogóle by jej nie otrzymał, nie stanie się to z krzywdą dla jego twórczości. Jest przecież już znany i czytany na całym świecie – zaznacza Andrzej Nowakowski.