Trwa ładowanie...
film
23-04-2010 13:28

Andrzej Mularczyk ma 75 lat

Andrzej Mularczyk ma 75 latŹródło: Inne
d44txcb
d44txcb

Andrzej Mularczyk - pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych i scenarzysta słynnego tryptyku komediowego: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” - kończy 75 lat.

Andrzej Mularczyk od wielu lat należy do najwybitniejszych twórców radiowych i telewizyjnych w kraju. Jest także autorem wielu książek, często pisanych w oparciu o zrealizowane wcześniej własne reportaże i scenariusze filmowe. Napisał m.in. Wielki podryw, Polskie miłości, Co się komu śni?.

Oprócz scenariuszy do filmów „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” Mularczyk jest ponadto scenarzystą seriali „Droga”, „Rodzina Połanieckich” oraz współscenarzyszą jednego z najpopularniejszych polskich seriali: „Dom”, w reżyserii Jana Łomnickiego.

Pisał reportaże do wielu czasopism, był wieloletnim pracownikiem Polskiego Radia w dziale audycji dokumentalnych i reportażu. Jest m.in. współautorem powieści radiowej W Jezioranach.

d44txcb

Andrzej Mularczyk urodził się w 1930 roku. Jest bratem pisarza Romana Bratnego, debiutował w 1943 roku w konspiracyjnym piśmie „Dźwigary”. Od 1949 roku zajmował się pracą dziennikarską. W latach 1951-55 studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od połowy lat 50. jest członkiem Związku Literatów Polskich, od 1964 r. - członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jubilatowi swoje życzenia złożył pisemnie w poniedziałek marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. „Jestem pełen uznania dla Pańskiego twórczego dorobku, który plasuje Pana w gronie najwybitniejszych polskich scenarzystów” - napisał Włodzimierz Cimoszewicz w liście.

d44txcb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44txcb