Trwa ładowanie...

Andrzej Dybczak laureatem tegorocznej Nagrody Kościelskich

Tegorocznym laureatem jubileuszowej - przyznanej po raz 50. - nagrody im. Fundacji Kościelskich został w sobotę Andrzej Dybczak, nagrodzony za książkę reportażową "Gugara" - poinformował PAP przedstawiciel Fundacji Jarosław Borowiec.

Share
Andrzej Dybczak laureatem tegorocznej Nagrody KościelskichŹródło: "__wlasne
d1opmy2

Tegorocznym laureatem jubileuszowej - przyznanej po raz 50. - nagrody im. Fundacji Kościelskich został w sobotę Andrzej Dybczak , nagrodzony za książkę reportażową Gugara - poinformował PAP przedstawiciel Fundacji Jarosław Borowiec .

Jak napisano w uzasadnieniu "jury Fundacji Kościelskich nagrodziło debiutancką książkę o podróży na syberyjską Północ i życiu wśród ewenkijskich pasterzy na skraju cywilizacji i poza historią."

"Wykraczająca poza ramy reportażu, ukazująca codzienność rzeczywistości postsowieckiego Wschodu opowieść Andrzeja Dybczaka niepostrzeżenie zmienia się w fascynującą przypowieść o ludzkim losie" - głosi uzasadnienie werdyktu jury, które odbyło się w Lozannie (Szwajcaria).

d1opmy2

Andrzej Dybczak - urodzony w 1978 roku w Krynicy - jest z wykształcenia etnologiem. "Gugara" jest owocem jego podróży na północ Kraju Krasnojarskiego.

Autor jest także współtwórcą filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem, opowiadającym o rozpadzie społeczności ewenkijskich pasterzy reniferów. Dokument uhonorowano między innymi nagrodą Złotego Lajkonika na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym (2008) oraz nagrodą za najlepszy debiut reżyserski na festiwalu filmowym Era Nowe Horyzonty (2008).

W styczniu 2012 roku w "Twórczości" Dybczak opublikował "Szkło", tekst opowiadający o niezwykłym spotkaniu z kabulskimi rzemieślnikami.

Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich- jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.

Wręczenie nagrody nastąpi 13 października 2012 roku w Miłosławiu - dawnym majątku rodziny Kościelskich.

d1opmy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1opmy2
d1opmy2