Trwa ładowanie...

Andrzej Barański kończy prace nad "Księstwem", ekranizacją prozy Zbigniewa Masternaka

Reżyser Andrzej Barański, twórca filmów Nad rzeką, której nie ma i Parę osób, mały czas kończy prace nad kolejnym obrazem. Czarno-białe Księstwo, ze zdjęciami Jacka Petryckiego, do kin trafić ma jeszcze w tym roku.

Andrzej Barański kończy prace nad "Księstwem", ekranizacją prozy Zbigniewa MasternakaŹródło: Inne
dv93a1d
dv93a1d

Reżyser Andrzej Barański , twórca filmów Nad rzeką, której nie ma i Parę osób, mały czas kończy prace nad kolejnym obrazem. Czarno-białe Księstwo , ze zdjęciami Jacka Petryckiego, do kin trafić ma jeszcze w tym roku.

Film powstaje na podstawie autobiograficznego cyklu powieściowego Zbigniewa Masternaka : Chmurołap , Niech żyje wolność , Scyzoryk .

W obsadzie są m.in.: Rafał Zawierucha (w roli głównej), Aldona Jankowska i Henryk Gołębiewski . Zdjęcia kręcono w Górach Świętokrzyskich. Scenariusz napisał Barański , na podstawie powieści Masternaka , pisarza pochodzącego z położonego w Górach Świętokrzyskich Piórkowa.

Film przedstawi losy młodego chłopaka, wychowanego na świętokrzyskiej wsi, który ma zdolności pisarskie i chciałby realizować swoją pasję, jednak ze względu na trudną sytuację rodzinną nie jest to dla niego łatwe.

dv93a1d

Bohater, Zbyszek, ma niewiele ponad dwadzieścia lat. Wychował się na wsi. Jego ojciec, deklarujący kult ciała i ducha, zginął w wypadku przy pracy, matka pracuje ciężko i samotnie.Zbyszek próbuje "wznieść się ponad poziomy", jednak kontuzja likwiduje jego marzenia o sławie sportsmena. Mężczyzna uważa, że nie nadaje się na rolnika. Zastanawia się: "jak żyć, skoro wyobraźnia rwie się daleko poza rodzinne opłotki, a tylko one dają schronienie i poczucie istotnej bliskości".

Andrzej Barański podkreślił w rozmowie z PAP, że fabularne Księstwo to film o "wysokim stopniu realizmu", dzięki ekranizacji powieści autobiograficznej. Reżyserowi zależało, by przedstawić prawdziwe postaci i wydarzenia. "Sceny, które zostały pokazane w filmie, miały miejsce w rzeczywistości. To całkiem coś innego niż film wymyślony przy biurku" - powiedział Barański.

* Andrzej Barański (ur. 1941 w Pińczowie) należy do najbardziej cenionych polskich reżyserów.* Ma w dorobku m.in. filmy: W domu (1976), Niech cię odleci mara (1982), Kobieta z prowincji (1984, Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nagroda Forum Młodego Kina na festiwalu w Berlinie), Nad rzeką, której nie ma (1991, nagroda dla Barańskiego za scenariusz na festiwalu w Gdyni), Dwa księżyce (1993, Złota Taśma przyznana przez Koło Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich), Parę osób, mały czas (o relacji między Mironem Białoszewskim i jego przyjaciółką Jadwigą Stańczakową, 2005, Nagroda Dziennikarzy na festiwalu w Gdyni i Polska Nagroda Filmowa Orzeł za scenariusz), Braciszek (2007).

Czytaj recenzję powieści Niech żyje wolność w naszym serwisie.

dv93a1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv93a1d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj