Trwa ładowanie...

Andre Glucksmann przeciwko Pokojowej Nagrodzie Nobla dla Obamy

Share
Andre Glucksmann przeciwko Pokojowej Nagrodzie Nobla dla ObamyŹródło: Inne
d1kc0ho

Francuski filozof, obrońca praw człowieka Andre Glucksmann wyraził w czwartek w Rzymie opinię, że to nie prezydent USA Barack Obama powinien otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla, ale naród amerykański, który go wybrał. Jednak, zdaniem Glucksmanna , najbardziej na pokojowego Nobla zasługuje rosyjska organizacja Memoriał.

Glucksmann odebrał w środę z rąk Benedykta XVI Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka imienia Jana Pawła II , przyznawaną przez Akademię Oświęcimską z Krakowa.

Poproszony o komentarz do Pokojowej Nagrody Nobla dla Obamy odparł, że jeśli miała ona zostać przekazana do USA, to wyborcom obecnego prezydenta - pierwszego Afroamerykanina.

d1kc0ho

Glucksman zaznaczył, że Barack Obama otrzymał Nagrodę Nobla dość szybko po objęciu prezydentury.
- Dostał ją za słowa, za przemówienia. Powiedziałbym tak: Nobel dla narodu amerykańskiego byłby słuszny, dla Obamy - nikt nie wie - ocenił. Glucksmann .

Wyjaśniając powtarzaną przez siebie tezę o tym, że Zachód boi się Rosji, francuski filozof powiedział z naciskiem, że jego zdaniem obawa ta jest niewystarczająca.

- Kiedy Rosja dokonała agresji przeciwko Gruzji, zachodnia dyplomacja nie przestraszyła się tego wystarczająco mocno - zauważył.
Dodał, że było podobnie, kiedy Rosja dokonywała masakry Czeczenów.

W opinii Glucksmanna najgroźniejsza jest edukacja agresji i przemocy, którą Putin stosuje wobec swojego własnego narodu, i metoda szantażu wobec innych krajów.

O obecnym premierze Rosji Władimirze Putinie, byłym prezydencie, powiedział ostro, że przemawia on w imieniu narodu jako ten silniejszy. Dlatego, zdaniem francuskiego filozofa, Putin zezwala na masakry Czeczenów i śmierć dziennikarzy, między innymi Anny Politkowskiej .
- Putin mówi: ‘Nie, głos ludu nie jest ważny, ja jestem głosem ludu’ - powiedział Glucksmann .

Zapytany o to, w jakiej dziedzinie najbardziej odczuwalny jest brak Jana Pawła II , Glucksmann odparł, że nie ma odpowiedzi na to pytanie, bo każda oznaczałaby krytykę jego następcy.

- Ja zaś nie wiem, co musi robić papież, a czego nie może robić. Nie jestem kimś, kto mówi, co papież musi robić - zastrzegł.

d1kc0ho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kc0ho