Trwa ładowanie...
historia
23-04-2010 13:30

Amerykańskie spojrzenie na polską historię

Amerykańskie spojrzenie na polską historięŹródło: Inne
d4lvjar
d4lvjar

11 listopada do księgarń trafi polskie wydanie książki amerykańskiego naukowca Richarda Watta Gorzka chwała .

To jedna z niewielu prac zachodnich naukowców analizujących historię Polski dwudziestolecia międzywojennego.

Gorzka chwała po raz pierwszy ukazała się w USA w 1979 roku, potem doczekała się jeszcze dwu wznowień. * Watt przedstawia historię Polski z lat 1918-1939 na tle wydarzeń w Europie. – Analiza wydarzeń w Polsce w tamtych latach to klucz do zrozumienia historii Europy tamtych lat – powiedział autor.*

Prof. Norman Davies , który napisał przedmowę do polskiego wydania książki, uważa, że międzywojenna historia Polski często opisywana była przez autorów wrogo nastawionych do tego okresu. Komunistyczni uczeni zaliczali sanację do kategorii nieudanych dyktatur, przedstawiali ją jako system podobny do faszyzmu. Mniejszości narodowe przedwojennej Polski, Żydzi i Ukraińcy też nie były zainteresowane przedstawieniem II RP w dobrym świetle.

d4lvjar

Na tym tle, zdaniem Daviesa , wizja Watta wydaje się wyważona i sprawiedliwa. Autor nie ucieka od opisywania ciemnych stron przedwojennej Polski, takich jak antysemityzm, czy porażek młodych struktur demokracji takich jak zamach stanu z 1926 roku. Ale przedstawia międzywojenną Polskę jako kraj rozwijający się bardzo dynamicznie, mający sukcesy zarówno gospodarcze (budowa Gdyni, rozwijanie polityki morskiej), jak i militarne.

Watt przypomina fakt, że mimo wrześniowej klęski, podczas II wojny światowej polscy żołnierze stanowili czwartą co do liczebności siłę walczącą po stronie aliantów, co daje dobre świadectwo przedwojennemu wojsku polskiemu. Fakt, że tylko w Polsce Niemcom nie udało się zorganizować lojalnego wobec okupanta rządu, jest dla Watta dowodem, że II Rzeczpospolita potrafiła wykształcić w społeczeństwie cnoty obywatelskie.

Książka Gorzka chwała objęta jest medialnym patronatem Wirtualnej Polski.

d4lvjar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lvjar

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj