Trwa ładowanie...
różewicz
23 kwietnia 2010, 13:39

Amerykańska krytyka zachwycona Herbertem

Amerykańska krytyka zachwycona HerbertemŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

W artykule o wydaniu w USA najnowszego zbioru poezji Zbigniewa Herberta niedzielny „New York Times Book Review”, tygodniowy dodatek książkowy do nowojorskiego dziennika, w samych superlatywach wyraża się o twórczości poety i całej polskiej poezji ubiegłego półwiecza.

Jak pisze autor tekstu David Orr, z oczywistych względów niełatwo wprawdzie ocenić który kraj ma najlepszych poetów, ale - dodaje - gdyby pieniądze wchodziły w grę, niewielu krytyków postawiłoby je przeciwko Polsce.

„Od 1980 roku Polska ma dwóch laureatów literackiej Nagrody Nobla, doczekała się 34 stron w antologii Vintage Book of Contemporary World Poetry (amerykański wybór najlepszej współczesnej poezji), czyli o 11 stron więcej od Francji, i posiada dość artystów najwyższego lotu, by zaludnić dziesiątki wydziałów nauki twórczego pisania (na amerykańskich uniwersytetach), którzy prawdopodobnie podnieśliby w dodatku ich poziom” - czytamy w artykule.

Herbert , któremu autor poświęca swój tekst z okazji wydania w tym roku jego Wierszy zebranych 1956-1998, jest - jak pisze - poetą, któremu nie przyznanie Nagrody Nobla więcej mówi o komitecie tej nagrody niż o samym pisarzu.Dodaje też, że obok Tadeusza Różewicza , Wisławy Szymborskiej i Czesław Miłosza jest jedną z głównych postaci powojennej polskiej poezji, a tym samym w ogóle literatury europejskiej.

d29coz4

Większą część artykułu zajmują rozważania na temat trudności tłumaczenia poezji w ogóle i przekładu z polskiego na angielski intelektualnej i wyrafinowanej poezji Herberta . Wspomniany zbiór ukazał się w lutym i spotkał się z niemal jednogłośnym pochwalnym przyjęciem krytyki.

Niektórzy recenzenci skrytykowali jednak przekład autorstwa Alissy Valles, oceniając go znacznie gorzej, niż tłumaczenia poprzednich zbiorów Herberta dokonane przez Johna i Bogdanę Carpenter. David Orr zgadza się z niektórymi z tych ocen i polemizuje z innymi.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj