"Amerykańscy bogowie" Neila Gaimana zostaną zekranizowani
Amerykańscy bogowie Neila Gaimana zostaną zekranizowani. Trwają początkowe prace związane z przeniesieniem powieści na duży ekran. Gaiman nie zdradził póki co zbyt wielu szczegółów, oprócz tego, że prawa do ekranizacji zostały sprzedane, a wkrótce spotka się z reżyserem filmu.
* Amerykańscy bogowie Neila Gaimana zostaną zekranizowani. Trwają początkowe prace związane z przeniesieniem powieści na duży ekran. Gaiman nie zdradził póki co zbyt wielu szczegółów, oprócz tego, że prawa do ekranizacji zostały sprzedane, a wkrótce spotka się z reżyserem filmu.*
Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Ale w miarę jak do końca odsiadki pozostają tygodnie, godziny, minuty, sekundy, czuje narastający niepokój. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach.
Amerykańscy bogowie to coś więcej niż historia fantastyczna. To opowieść o współczesnym świecie, przemijaniu wartości, konflikcie pomiędzy tym co nowe, a tradycjami, które powstawały przez wieki. Jak pisał w recenzji powieści Wojciech Sosnowski: "Kwalifikowanie Amerykańskich bogów do literatury fantasy jest grubym nieporozumieniem. Owa fantazja rozgrywająca się na granicy świata bogów i ludzi, między snem a jawą, gdzie w świat współczesności wdziera się zamierzchła przeszłość, nie bardzo pasuje do kanonu jakiegokolwiek gatunku literackiego. Zresztą Gaiman , sięgając do przestrzeni mitologicznej, sam takową tworzy - powieść zbudowana jest w większej części z ciągów skojarzeń przede wszystkim opartych na tym, co z pogańskich wierzeń zostało w kulturze masowej".
" Amerykańscy bogowie to jedna z ciekawszych powieści, jakie pojawiły się w ostatnim czasie. Erudycja kulturoznawcza i wspaniała wyobraźnia autora, intrygująca fabuła, czytelna nawet bez odniesień, wykorzystanie mnóstwa gatunków literackich z powieścią pikarejską, powieścią drogi i sensacyjną na czele. Współczesna Ameryka w oczach Gaimana stała się starożytnym Rzymem z jego melanżem kultów i religii, terenem, o który bogowie powinni walczyć, aby przeżyć"- konkludował Sosnowski.
Słownik Biografii Literackich wymienia Gaimana wśród pierwszej dziesiątki najważniejszych żyjących pisarzy postmodernistów. Jest laureatem ponad 50. międzynarodowych nagród. Urodził się 10 listopada 1960 r. w Portchester w Anglii. Pisze prozę, wiersze, scenariusze filmowe, teksty dziennikarskie, komiksy, teksty piosenek i dramaty. Książki i komiksy Gaimana tłumaczono na dziesiątki języków całego świata na pięciu kontynentach, a łączne nakłady osiągnęły kilkadziesiąt milionów egzemplarzy. Jego teksty dziennikarskie ukazywały się w Wired, Time Out London, The London Sunday Times, Punchu, The Observer Colour Supplement. Gaiman recenzował też książki dla New York Times Book Review i Washington Post Bookworld.
Więcej na temat powieści czytaj w naszym serwisie: tutaj .
[ Grzegorz Wysocki ]