Polscy i amerykańscy poeci, zarówno znani, jak i zaczynający literacką karierę, spotkają się w sobotę w Krakowie.
Do przyszłego czwartku potrwa organizowane już po raz czwarty seminarium poetyckie Amerykanie w Krakowie. Jak wyjaśniają jego organizatorzy, jest to dialog między poezją polską i amerykańską.
Tegoroczne seminarium jest pierwszym zorganizowanym po śmierci Czesława Miłosza i jemu zostało dedykowane.
W programie seminarium są wykłady i dyskusje panelowe w języku angielskim. Będą one dotyczyć m.in. poezji i historii, poezji i samotności, pisania pod znakiem pamięci. W zajęciach uczestniczyć będą studenci z Uniwersytetu w Huston i z innych miast w USA – w większości sami piszący wiersze – oraz amerykańscy i polscy poeci.
26 czerwca 12 młodych poetów amerykańskich będzie czytać w klubie Re wiersz własny i wiersz wybranego autora amerykańskiego.
28 czerwca w Synagodze Tempel swoje wiersze zaprezentują publiczności Patricia Hampl, Julia Hartwig , Edward Hirsch, Philip Levine i Dariusz Suska .
29 czerwca w PWST będzie można usłyszeć utwory Jorie Graham, Krystyny Miłobędzkiej, Jacka Gutorowa, Tony Hoaglanda i Adama Zagajewskiego .
Obecny na czwartkowej konferencji prasowej * Philip Levine mówił, że poezją polską interesuje się od 1965 r., gdy mógł przeczytać ją w przekładach, i ogromny wpływ na niego wywarły wiersze Czesława Miłosza , Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza .*
– Od dawna chciałem przyjechać do Polski i zobaczyć, z czego rodzi się ta poezja. W pewnym sensie to poezja zrodzona z napięcia poeta – państwo i myślę, że polscy poeci wyrażają to dużo lepiej niż amerykańscy – powiedział Philip Levine .
Poprzednie spotkanie polskich i amerykańskich poetów odbyło się w Krakowie w 2004 r. Ich organizatorami są Stowarzyszenia Poezja i Muzyka oraz Uniwersytet w Huston, przy wsparciu konsulatu USA w Krakowie. Podobnie jak przed dwoma laty, wydany został almanach z wierszami i biogramami występujących przed publicznością poetów.