Ambasador Norwegii w Polsce Knut Hauge uważa, że Europejskie Centrum Bajki (ECB), które powstaje w Pacanowie m.in. dzięki wsparciu Norweskiego Mechanizmu Finansowego, nie tylko zmieni oblicze miasteczka, ale także województwa świętokrzyskiego.
Knut Hauge odwiedził w poniedziałek budowę Centrum Bajki w Pacanowie. Jak poinformowała PAP jego dyrektor Magdalena Janiak-Jaskółowska, ambasador - po zapoznaniu się z postępem prac i wizją Centrum - powiedział, że placówka powinna przyczynić się do rozwoju gminy, zmienić korzystnie jej oblicze, a także stać się "wizytówką regionu".
Norweski ambasador dodał, że sukces tego przedsięwzięcia może zdopingować inne poszukujące szansy na przyszłość miejscowości do promowania własnego wizerunku i podjęcia wyzwań z tym związanych - przytoczyła opinię Knuta Hauge dyrektor ECB.
Europejskie Centrum Bajki ma uczyć przez zabawę. Projekt zakłada zbudowanie w Pacanowie placówki dla dzieci, składającej się z: muzeum, biblioteki z czytelnią, sali kinowej i teatralnej, pracowni-warsztatów, księgarni, sklepu z pamiątkami i kawiarni. W otoczeniu ma powstać ogród ekologiczny, kuźnia przypominająca sławnych pacanowskich kowali z bajki _ Przygody Koziołka Matołka_ i amfiteatr nad stawem.
W realizację projektu ECB kwotę 10,5 mln zł (prawie połowę ogólnych kosztów przedsięwzięcia) zainwestuje Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy.
Budowa rozpoczęła się w marcu i ma być ukończona za półtora roku. Przypominająca "baby z piasku" niepowtarzalna architektura ECB i zastosowanie nowoczesnych technologii budowlanych, będzie stanowić - w opinii specjalistów - wielkie wyzwanie inżynierskie dla wykonawców obiektu.
Koziołka Matołka - podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz . Koziołek - mądra głowa i miłe zwierzę ubrane w krótkie, czerwone spodenki - to m.in. symbol dorocznego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie.