Trwa ładowanie...
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:41

Aleksandra Ziółkowska-Boehm nagrodzona przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie

Aleksandra Ziółkowska-Boehm nagrodzona przez Związek Pisarzy Polskich na ObczyźnieŹródło: Inne
d1qhtpt
d1qhtpt

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie przyznał doroczną nagrodę literacką za rok 2007 Aleksandrze Ziółkowskiej-Boehm – poinformowała Regina Taylor, sekretarz związku.

Nagroda została przyznana Aleksandrze Ziółkowskiej-Boehm za książkę Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża opublikowaną nakładem wydawnictwa Muza.
– Przyznaliśmy ją jednogłośnie – powiedziała Taylor. * Kaja od Radosława to opowieść o losach Cezarii Iljin Szymańskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, która przez 54 lata przechowywała krzyż Virturi Militari Henryka Dobrzańskiego, Hubala.* Major przekazał krzyż, który uległ uszkodzeniu, swojej kurierce, aby oddała go do naprawy w Warszawie. Następnego dnia zginął.

Kurierka zdążyła dotrzeć z nim do Kai (której brat Modest i przyszły mąż Marek Szymański, ps. Sęp byli hubalczykami), nim sama zginęła. W czasie okupacji Kaja nosiła krzyż jak amulet, w Powstaniu przechodziła z nim kanałami walczącej Warszawy. Po upadku Powstania znalazła się w Białymstoku, gdzie została aresztowana i zesłana do obozu NKWD nr 41 w Ostaszkowie. Krzyż Hubala ukryła w obcasie buta.

Do Polski wróciła w 1946 roku z malarią i tyfusem, ważąc 38 kg. Została cenionym architektem i brała udział w odbudowie Warszawy. Autorka pokazuje dzielną kobietę i jej niezwykły sposób na życie, hart ducha i, pomimo wszystko, optymizm i wiarę w ludzi. Sceny z książki na długo zapadają w pamięć i serce czytelnika.

d1qhtpt

– Cieszę się, że zainteresowanie wzbudziła książka pokazująca losy kobiety tak bardzo włączonej w naszą piękną i trudną historię, kobiety z charakterem i bardzo pozytywnej – powiedziała autorka książki Aleksandra Ziółkowska-Boehm .

– Związek Pisarzy na Obczyźnie ma piękną historię i znakomitych laureatów, więc to dla mnie szczególne wyróżnienie. Poznałam przed laty Józefa Garlińskiego, wybitnego historyka, autora książek, który wiele lat, aż do śmierci w 2005 roku, był prezesem Związku Pisarzy na Obczyźnie i bardzo godnie go reprezentował – dodała pisarka.

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie powstał, jako organizacja polskich pisarzy emigracyjnych w Londynie w 1945 roku.

W 1947 i 1956 związek podjął uchwały wzywające do zaniechania publikacji w wydawnictwach PRL, co przyczyniło się do izolacji od kraju polskich literatów-wychodźców.

Związek prowadził działalność kulturalną i wydawniczą, organizował pomoc materialną dla pisarzy. Od 1976 wydaje czasopismo Pamiętnik Literacki. Przewodniczącymi byli: S. Stroński, A. Bogusławski, T. Terlecki. W. Wohnout, Z. Szyszko-Bohusz, T. Lisiewicz, K. Sowiński, J. Garliński (od 1975).

d1qhtpt

Nagroda literacka przyznawana jest od 1951 roku. Laureatami byli m.in.: Jan Lechoń , Kazimierz Wierzyński , Marian Hemar , Gustaw Herling-Grudziński , Stanisław Baliński , Józef Garliński , Sławomir Mrożek , Bolesław Taborski.

* Aleksandra Ziółkowska-Boehm , polska pisarka na stałe mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, jest obecnie stypendystką amerykańskiej fundacji Fulbrighta.* W 2006 r. została uhonorowana nagrodą stanu Delaware w dziedzinie literatury. Jest doktorem nauk humanistycznych UW, członkiem m.in. warszawskiego SPP i amerykańskiego Pen-Clubu.

Jest autorką kilkunastu książek, wśród nich m.in. publikacji poświęconych życiu i twórczości Melchiora Wańkowicza (była sekretarką pisarza w latach 1973-1974) Blisko Wańkowicza, Na tropach Wańkowicza , a także opowieści związanych tematycznie z Ameryką: Nie tylko Ameryka, Korzenie są polskie, Amerykanie z wyboru oraz Kanada, Kanada..., Kanadyjski senator. Swoje życie opisała w barwnej autobiografii Ulica Żółwiego Strumienia .

Pod koniec października ukaże się w Wydawnictwie Debit jej nowa książka pt. Otwarta rana Ameryki – zbiór opowieści reportażowych o współczesnemu życiu i sytuacji amerykańskich Indian.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj