Trwa ładowanie...

Album z okazji 300-lecia warszawskiej pielgrzymki na Jasną Górę

Za miesiąc, 6 sierpnia, po raz 300. z Warszawy wyruszy pielgrzymka na Jasną Górę - jedna z najstarszych i największych pieszych pielgrzymek przybywających do częstochowskiego sanktuarium. Jubileusz upamiętnia album, przedstawiający fenomen tej pielgrzymki.

Album z okazji 300-lecia warszawskiej pielgrzymki na Jasną GóręŹródło: PAP/Maciej Kuroń
d53amig
d53amig

Za miesiąc, 6 sierpnia, po raz 300. z Warszawy wyruszy pielgrzymka na Jasną Górę - jedna z najstarszych i największych pieszych pielgrzymek przybywających do częstochowskiego sanktuarium. Jubileusz upamiętnia album, przedstawiający fenomen tej pielgrzymki. Wydawnictwo 300 lat wytrwałości. Warszawska Pielgrzymka Piesza 1711-2011 zaprezentowano we wtorek na Jasnej Górze. Jak mówią jego twórcy, opisując fascynującą historię tej pielgrzymki, album przybliża jednocześnie czytelnikom "jeden z najbardziej zdumiewających fenomenów polskiego katolicyzmu".

W ubiegłych latach z warszawską pielgrzymką na Jasną Górę przybywało ok. 7 tys. osób. Tegoroczna pielgrzymka przybędzie do sanktuarium 14 sierpnia, w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Głównym inicjatorem wydania albumu był paulin, o. Dariusz Cichor - definitor generalny zakonu, wieloletni przeor klasztoru paulinów w Warszawie i przewodnik warszawskiej pielgrzymki. Odpowiadał on za konsultację merytoryczną wydawnictwa i pomoc w dotarciu do archiwów. Jak mówi, album scala wiele materiałów źródłowych dotyczących pielgrzymki, stanowiąc tym samym znakomity materiał do badań historycznych.

Jak zaznaczył autor tekstu w albumie, Grzegorz Górny , "w tym albumie przeplatają się trzy zasadnicze perspektywy: narodowa, religijna i egzystencjalna".

Pierwsza perspektywa pokazuje warszawską pielgrzymkę w kontekście historii Polski w minionych 300 latach; druga ukazana jest poprzez dzieje Kościoła, zakonu paulinów, sanktuarium jasnogórskiego i kultu maryjnego w Polsce; trzecia perspektywa dotyczy konkretnych osób, które uczestniczyły w pielgrzymce w jej 300-letiej historii.

d53amig

Większość zdjęć dokumentujących pielgrzymkę wykonał Janusz Rosikoń , autor wielu albumów poświęconych tematyce religijnej, m.in. Skarby kultury na Jasnej Górze, Kościół Mariacki w Krakowie, Polskie Madonny i Madonny Europy .

W wydawnictwie są też archiwalne fotografie i reprodukcje; m.in. unikatowe zdjęcie tablicy wotywnej - daru pątników wędrujących w pierwszej warszawskiej pielgrzymce w 1711 r.Obok Jasnej Góry, bogatym źródłem zbiorów archiwalnych był warszawski klasztor paulinów, gdzie zgromadzono tysiące archiwaliów na temat pielgrzymki. Wiele ciekawych informacji do albumu dostarczyła prasa z XIX i XX wieku - zarówno warszawska, jak i częstochowska.

Po raz pierwszy pątnicy z Warszawy wyruszyli do Częstochowy 6 sierpnia 1711 r. z inicjatywy przeora warszawskiego klasztoru paulinów, o. Innocentego Pokorskiego.Byli to członkowie działającego przy klasztorze paulinów Arcybractwa Pięciorańskiego. Ich wędrówka była dziękczynieniem za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się rok 1792, kiedy kozacy w służbie carskiej wymordowali wszystkich pątników. Mimo trudności pielgrzymka odbywała się co roku.

"Pochodu wierzących serc nie zdołały powstrzymać represje rosyjskiego zaborcy, działania militarne w okresie I i II wojny światowej, ani też, w bliższych nam czasach, administracyjne zakazy, ograniczenia stosowane przez komunistów w celu zniszczenia ruchu pielgrzymkowego w Polsce. Wbrew wszelkim trudnościom pątnicy warszawscy podejmowali świadomie wysiłek dochowania wierności ślubowaniom złożonym w 1711 r." - napisał we wstępnie do albumu generał zakonu paulinów, o. Izydor Matuszewski .

d53amig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d53amig