Trwa ładowanie...

Album Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45

Album Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45Źródło: Inne
d21egi4
d21egi4

Ponad 200 fragmentów tekstów wspomnieniowych i zdjęć przedstawiających losy członków władz państwowych i wojskowych II RP oraz ludności cywilnej internowanych po 17 września 1939 roku w Rumunii zawiera album Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45 wydany przez Ośrodek KARTA.

Jak podkreślają wydawcy, publikacja - wydana z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej - przybliża nieznany fragment historii polskiego wychodźstwa w Rumunii.

- Album pokazuje sytuację polskich uchodźców w Rumunii - od momentu przekraczania granicy pamiętnej nocy z 17 na 18 września 1939 roku, przez obozy internowania, ucieczki większości na Zachód lub próby normalnego życia pozostałych wśród Rumunów aż po repatriację do Polski – opowiadała Alicja Wancerz-Gluza z Ośrodka KARTA.

Książka zawiera ponad 200 fragmentów tekstów wspomnieniowych (publikowanych i niepublikowanych) - pokazujących sytuację w Rumunii, zarówno przedstawicieli najwyższych władz państwowych, m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, jak i wojskowych, takich jak Naczelny Wódz Edward Rydz-Śmigły oraz 25 tysięcy żołnierzy i cywili m.in. Jerzego Giedroycia i Leopolda Ungera.

d21egi4

W publikacji znalazło się także ponad 200 fotografii z obszernego archiwum rumuńskiego Ośrodka KARTA.

- Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45 jest rodzajem obowiązku - pokazania przez KARTĘ tego fragmentu historii, który w Polsce jest niemal nieznany. To jednocześnie próba podziękowania Rumunom, ale też pokazania bardzo różnych aspektów - pozytywnych i tych trudnych wymiarów tamtego doświadczenia: nieoczekiwanego internowania polskiego wojska i władz, trudności życia w wojennej Rumunii i oddania ostatnich opuszczających Polskę 1500 żołnierzy Niemcom – podkreśliła Wancerz-Gluza.

d21egi4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21egi4