Książka o filmie Katyń Andrzeja Wajdy zostanie opublikowana 3 września, na dwa tygodnie przed planowaną na 17 września premierą filmu.
Książka Katyń opowiada o najnowszym dziele Andrzeja Wajdy - filmie Katyń - i genezie jego powstania - poinformowało wydawnictwo Prószyński i S-ka, które opublikowało książkę.
Obok tekstu Andrzeja Wajdy znalazły się w niej fotografie i kadry z planu filmowego, zrobione przez Piotra Bujnowicza, a także kalendarium zbrodni katyńskiej, opracowane przez Andrzeja Krzysztofa Kunerta .
Album jest osobistą wypowiedzią Andrzeja Wajdy o filmie i o sprawie katyńskiej. Jest to opowieść o rodzinie rozłączonej na zawsze, o wielkich złudzeniach i brutalnej prawdzie. (...) Film ukazujący do bólu okrutną prawdę, której bohaterami nie są zamordowani oficerowie, lecz kobiety, które czekają na ich powrót każdego dnia, o każdej godzinie, przeżywając nieludzką niepewność - napisał reżyser w przesłaniu zamieszczonym na oficjalnej stronie filmu Katyń.
Anna, pierwszoplanowa postać filmu, kobieta, która do śmierci czekała na powrót męża, przypomina reżyserowi matkę, czekającą na jego ojca, kpt. Jakuba Wajdę, który zginął w Katyniu.
Prawdziwym tematem filmu o Katyniu jest tajemnica i kłamstwo, które tę zbrodnię przez lata czyniły tematem tabu - przypomina reżyser.
Książka zawiera obszerny materiał ikonograficzny - reprodukcje map historycznych, zdjęcia i dokumenty archiwalne, a także zdjęcia przedmiotów wydobytych z grobów katyńskich.
Uzupełniające książkę kalendarium zbrodni katyńskiej, opracowane przez historyka Andrzeja Kunerta , rozpoczyna data 23 sierpnia 1939 r. - podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, a kończy data 21 kwietnia 2005 r. - wysłania listu Rosyjskiego Pen Clubu do Polskiego Pen Clubu przed 60. rocznicą zakończenia II wojny światowej.
W albumie znalazły się też wywiady z realizatorami Katynia, filmowe dialogi oraz fotografie aktorów, stanowiących obsadę filmu.
W książce został przytoczony wiersz Zbigniewa Herberta pt. Guziki nawiązujący do zbrodni katyńskiej. Ten wiersz jest do dziś jedynym w polskiej literaturze utworem na temat Katynia, który porusza moją wyobraźnię - napisał w swojej książce Andrzej Wajda .