Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:20

Aktorzy czytają bajki

Aktorzy czytają bajkiŹródło: Inne
d21e7jc
d21e7jc

Klasyka dla smyka to seria bajek wydawanych na płytach kompaktowych pod patronatem Starego Teatru w Krakowie. Otworzyły ją Bajki Aleksandra Fredry czytane przez Jerzego Trelę. Pomysłodawcą edycji jest Wojciech Markiewicz, wybitny reżyser Teatru Polskiego Radia.

Teksty są interpretowane przez znakomitości. Utwory Konopnickiej np. zgodziła się czytać Anna Polony, a Mickiewicza - Czesław Miłosz. Muzykę przygotował Stanisław Radwan. Intencje, którymi kierowali się inicjatorzy cyklu to przerzucenie mostu między pokoleniami, by żywioł komizmu Fredry przybliżyć dzisiejszemu słuchaczowi. Stare strofy odżywają we współczesnej interpretacji.

Obok tak znanych humorystycznych miniatur Fredry, jak m.in. Osiołkowi w żłoby dano, Małpa w kąpieli, Wieczerza z gwoździa, czy Paweł i Gaweł, można usłyszeć też inne, równie godne uwagi, choć mniej popularne, jak Sowa, Kiełbasa, Dwa koguty, Motyl, Czyżyk i zięba.

Jerzy Trela wzbogaca bajki minikomentarzami, wyrażając m.in. życzenie: Może co z tego będzie dla dzieci, wnuków i prawnuków. Niewątpliwie będzie. Słuchanie tej płyty to prawdziwa przyjemność.

d21e7jc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21e7jc