Trwa ładowanie...
powódź
1 września 2010, 12:49

Akcja „Podaruj książkę. Odbuduj bibliotekę powodzianom"

Przynieś książkę do Silesia City Center. Pomóż zalanym bibliotekom

Akcja „Podaruj książkę. Odbuduj bibliotekę powodzianom"Źródło: silesia city center
dgu08q9
dgu08q9

Akcja „Podaruj książkę. Odbuduj bibliotekę powodzianom" zorganizowana przez Silesia City Center przy wsparciu Biblioteki Narodowej to pierwsza w regionie akcja, która ma pomóc zalanym bibliotekom w małych miejscowościach w uzupełnieniu księgozbioru.

Przynieś książkę do Silesia City Center w KAtowicach. Pomóż zalanym bibliotekom.

W wyniku majowych powodzi w województwie śląskim wiele bibliotek pozostało bez książek. W tych, które mniej ucierpiały, księgozbiór jest w opłakanym stanie. Brakuje praktycznie wszystkiego, od książek naukowych, przez lektury szkolne po bajki i zwykłe „czytadła", chętnie wypożyczane w małych miejscowościach. Biblioteki w regionie apelują o pomoc! – Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, obawiamy się, że uczniowie, którzy będą chcieli wypożyczyć lektury, będą musieli być odesłani z kwitkiem - mówi Lidia Piotrowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gierałtowicach. Na apel bibliotek odpowiedziała Silesia City Center i już od 1 września organizuje akcję „Podaruj książkę. Odbuduj bibliotekę powodzianom"

Nie ma biblioteki, nie ma nauki

Gierałtowice, Konopiska i Pilchowice to tylko niektóre miejscowości w województwie śląskim, w których miejskie i szkolne biblioteki najbardziej ucierpiały w tegorocznej powodzi. Łącznie w śląskich bibliotekach zniszczeniu uległo prawie 10 tys. książek. Najgorsza sytuacja panuje dziś w Gierałtowicach, gdzie na śmietnik musiało trafić 1500 książek. I choć pomoc dociera z różnych stron m.in. dzięki programom Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki, to biblioteki wciąż mają obawy, czy z nowym rokiem szkolnym najmłodsi będą mieli co wypożyczać na lekcje.

- Brakuje praktycznie wszystkiego. Największym problemem jest brak lektur szkolnych. Rok szkolny za pasem, a półki świecą pustkami. Zniszczeniu uległy także chętnie wypożyczane przez dzieci bajki, brakuje książek popularnonaukowych i czasopism. Udało nam się uratować zaledwie dwadzieścia procent książek – mówi Piotrowska.

dgu08q9

Pomoc całego Śląska w Silesii

Z pomocą postanowiło przyjść największe w regionie centrum handlowe – Silesia City Center w Katowicach. Już od 1 września rusza akcja „Przynieś książkę. Odbuduj bibliotekę powodzianom". – Każdy z nas ma w domu lektury szkolne pamiętające jeszcze czasy naszej podstawówki, bajki, z których dzieci już wyrosły, książki, które zalegają i kurzą się, gdzieś w kartonach. Poszukajmy w tym wartościowych pozycji i przynieśmy je do Silesia City Center. Potrzebne są lektury szkolne, bajki, ale także zwykłe książki – powieści, albumy, atlasy. Każda z książek to cegiełka, którą możemy ofiarować na odbudowę – mówi Tomasz Pietrzak z Biura Prasowego Silesia City Center.

Jak podkreśla Pietrzak, Silesia City Center specjalnie wybrała małe miejscowości w województwie śląskim. – Listę skonsultowaliśmy z Biblioteką Narodową. Zapytaliśmy, gdzie jest największy problem. Okazało się, że w tych małych miejscowościach, na których rzadko skupiają się media i akcje pomocy. Tam często życie kręci się wokół bibliotek. Romanse, kryminały, thrillery przechodzą z rąk do rąk. Dziś ci ludzie zostali z niczym. Odebrano im nawet tak prostą radość jak lektura - mówi.

Chcą wypełnić kosze książkami

Akcja „Przynieś książkę. Odbuduj bibliotekę powodzianom” ma za zadanie pomoc w uzupełnieniu księgozbioru bibliotek na terenach popowodziowych. Zbiórka organizowana przez Silesia City Center, przy wsparciu Empiku i Saturna, potrwa do 12 września. Od środy, 1 września na terenie Silesia City Center przed wejściem do Empiku ustawione zostaną kosze na książki.

– Musimy je razem szczelnie wypełnić! A najlepiej gdyby kosze okazały się za małe. Pamiętajmy, że to jest konkretna pomoc, która nas nic nie kosztuje, a która może wesprzeć powodzian, zwłaszcza tych najmłodszych w powrocie do normalności. Książki zebrane w akcji już 14 września będą rozsyłane do bibliotek. Każda ze specjalnym ex-librisem, upamiętniającym akcję – mówi Tomasz Pietrzak.

dgu08q9

- Silesię codziennie odwiedza ponad 30 tys. ludzi, w weekendy ponad 40 tys. Wystarczy, że 10 procent z nas przyniesie nawet jedną i mamy odbudowaną bibliotekę – dodaje.

Akcja rozpoczyna się 1 września, potrwa do 12 września.

Silesia City Center to największe na Górnym Śląsku i w Zagłębiu centrum handlowo–rozrywkowe, nr 1 wśród galerii handlowych w regionie. Na powierzchni 66 tys. m kw. znajdują się sklepy tak prestiżowych i unikalnych marek jak Armani Jeans, VJC Versace, Max Mara, Zara, czy Royal Collection. Silesia City Center to miejsce doskonale skomunikowane z całą Aglomeracją Śląską. Oferta SCC to 250 sklepów, punktów usługowo–handlowych, kawiarni i restauracji. Silesia wyróżnia się także architekturą. Cały kompleks położony jest na terenach zrewitalizowanych po dawnej kopalni „Gottwald”. Silesia to miejsce niezwykłych i unikalnych wydarzeń, koncertów, pokazów mody z udziałem gwiazd i znanych marek. W centrum znajduje się także największa w regionie strefa rozrywki z kinem Cinema City, klubem Fun City, parkiem zabaw dla dzieci Jupi Park oraz restauracjami Sicilia i Bierhalle. W 2009 roku centrum zasłynęło pierwszym w Polsce ślubem w galerii handlowej. W tym samym roku w rankingu Newsweeka Silesia zajęła drugie miejsce
na liście najlepszych centrów handlowych w Polsce. Rocznie centrum odwiedza ponad 13 milionów klientów z całej Polski.

Oficjalna strona Silesia City Center: www.silesiacitycenter.com.pl

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj