Trwa ładowanie...

Ajman al-Zawahiri grozi Wielkiej Brytanii za nadanie szlachectwa Salmanowi Rushdiemu

Share
Ajman al-Zawahiri grozi Wielkiej Brytanii za nadanie szlachectwa Salmanowi RushdiemuŹródło: Inne
d4kyqes

Ajman al-Zawahiri, człowiek nr 2 w dowództwie międzynarodowej sieci terrorystycznej Al-Kaida, zagroził, że odpowie na niedawną decyzję władz Wielkiej Brytanii o nadaniu szlachectwa autorowi Szatańskich wersetów Salmanowi Rushdiemu .

16 czerwca królowa Elżbieta II uhonorowała pisarza tytułem szlacheckim za osiągnięcia literackie.

d4kyqes

„Mówię do (królowej) Elżbiety II i (byłego premiera Tony'ego) Blaira, że wasza wiadomość do nas dotarła i że jesteśmy w trakcie przygotowywania precyzyjnej odpowiedzi” - głosi oświadczenie al-Zawahiriego, opublikowane we wtorek w Internecie.

„Zwracam się do następcy Blaira; polityka pana poprzednika doprowadziła do katastrofy w Afganistanie i Iraku, a nawet w centrum Londynu. Jeśli nie wyciągnęliście z tego nauki, jesteśmy gotowi, żeby to powtórzyć, aż będziemy pewni, że w pełni to zrozumieliście” - oświadczył.

*Nie potwierdzono na razie autentyczności nagrania. * Pod koniec czerwca udaremniono zamachy w Londynie i Glasgow. Do tej pory aresztowano osiem osób, w tym siedmiu lekarzy i pracownika pogotowia ratunkowego.

14 lutego 1989 r. ajatollah Chomeini nałożył na Rushdiego fatwę w związku z publikacją powieści Szatańskie wersety. Według muzułmańskich fundamentalistów powieść znieważa islam i Mahometa. U szyitów fatwa zyskuje status regulacji prawnej, obowiązkowej dla wszystkich wiernych.

W zeszłym roku Irańska Fundacja Męczenników oświadczyła, że fatwa skazująca na śmierć Rushdiego będzie obowiązywać wiecznie, a za głowę pisarza wyznaczyła nagrodę w wysokości 2,8 mln dolarów. W 1998 r. rząd Iranu zdystansował się od wyroku śmierci wydanego na Rushdiego , czemu sprzeciwiają się konserwatyści.

d4kyqes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kyqes
d4kyqes