Trwa ładowanie...
william
23 kwietnia 2010, 13:48

Adam Sroka: twórczość Whartona jest mi niezwykle bliska

Adam Sroka: twórczość Whartona jest mi niezwykle bliskaŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

* Ptasiek Williama Whartona , ale i cała jego twórczość, jest mi niezwykle bliska - powiedział reżyser teatralny Adam Sroka, autor teatralnej adaptacji Ptaśka wystawionej m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.*

- Po raz pierwszy Ptaśka Whartona przeczytałem w końcu lat 80., na przełomie dwóch epok, gdy z jednej strony kończył się PRL, a z drugiej strony zaczynała się nowa rzeczywistość - mówił Sroka i dodał, że w tamtym, niezwykłym dla Polski czasie ta książka zrobiła na nim ogromne wrażenie.

- Dla mnie to była przede wszystkim historia głównego bohatera, tytułowego Ptaśka, który okazuje się emigrantem wewnętrznym, kimś w rodzaju outsidera - powiedział reżyser.

d1ef7ju

Jak podkreślił Sroka, w spektaklu zależało mu na wyodrębnieniu wewnętrznego świata przeżyć głównego bohatera i na nim skupił całą swą reżyserską uwagę.

- Spektakl ten miał okazję obejrzeć sam William Wharton , gdy wystawiałem sztukę w Starym Teatrze w Krakowie, i jak powiedział mi potem - był pozytywnie zaskoczony tym, że więcej uwagi poświęciłem Ptaśkowi niż jego przyjacielowi o imieniu Al, który w powieści relacjonuje metamorfozę głównego bohatera - mówił reżyser.

Największe wrażenie - zdaniem Sroki - wywarły na czytelnikach pierwsze powieści Whartona , mianowicie Ptasiek , Tato oraz W księżycową jasną noc . Jak dodał reżyser, twórczość Whartona była zdecydowanie krytyczna wobec świata zachodniego i antywojenna.

Jak podkreślił, twórczość Whartona jest mu na tyle bliska, że czerpał z niej inspiracje także do innych spektakli.

d1ef7ju

- Z Whartonem miałem niezwykle wspaniałą przygodę: otóż na przełomie lat 80. i 90., gdy przygotowywałem się do wystawienia Ptaśka , potrzebowałem zgody samego pisarza, a w tym czasie Wharton nie ujawniał się, był nieosiągalny – powiedział reżyser.

- Pamiętam, że nikt nie był w stanie mi pomóc w dotarciu do Whartona , wysłałem list, czekałem na odpowiedź, już właściwie traciłem nadzieję, gdy nagle otrzymałem piękny list z północnej Francji, w którym pisarz - mimo że prawa do Ptaśka sprzedał już amerykańskiemu reżyserowi Alanowi Parkerowi - zgadza się - w drodze wyjątku - na moją adaptację – wspominał Sroka.

- Po spotkaniach z nim, które prowadziłem - dwa razy tu w Krakowie - zapamiętałem go przede wszystkim jako ciepłego i wspaniałego człowieka - wspomina zmarłego pisarza Sroka i dodaje, że Wharton potrafił - co rzadkie - bez skrępowania ujawniać własne emocje.

„Ptasiek” wg powieści Williama Whartona w reż. Adama Sroki zrealizowany został dwukrotnie: w Starym Teatrze w Krakowie - 1989 r. i w Teatrze Dramatycznym w Warszawie - 1991 r.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj