Trwa ładowanie...

Acta episcopalia - listy m.in. Kromera, Dantyszka po konserwacji

Do Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie wróciły w poniedziałek po konserwacji Acta episcopalia tj. osiem jednostek archiwalnych zawierających m.in. listy biskupów warmińskich, w tym Jana Dantyszka, Marcina Kromera i Stanisława Hozjusza.

Acta episcopalia - listy m.in. Kromera, Dantyszka po konserwacjiŹródło: Stock.xchng
d35mk9s
d35mk9s

Do Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie wróciły w poniedziałek po konserwacji Acta episcopalia tj. osiem jednostek archiwalnych zawierających m.in. listy biskupów warmińskich, w tym Jana Dantyszka, Marcina Kromera i Stanisława Hozjusza.

Acta episcopalia poddawane były konserwacji ponieważ ich stan był opłakany. Jak powiedziała PAP konserwator papieru Monika Bogacz - Walska, która odnawiała księgi w wielu miejscach proces destrukcji był tak zaawansowany, że nie dało się nic odczytać, karty były przegniłe, zagrzybione. Jedna z ksiąg określona została nawet "destruktem" - pokryta była białym nalotem, grzybem, miała atramentowe wżery.

"Uratowanie tych ksiąg jest bardzo ważne ponieważ zawierają one bardzo cenne dla znawców dawnych dziejów listy pisane do biskupów warmińskich i odwrotnie - wysyłane przez nich do najważniejszych osób w państwie i na dworach europejskich. Chodzi przede wszystkim o korespondencję Jana Dantyszka, Stanisława Hozjusza i Marcina Kromera" - powiedział PAP dyrektor archiwum ks. Andrzej Kopiczko. Dodał, że listy pisane były zarówno po łacinie jak i po polsku, w księgach znajdują się listy pisane od XV do XVIII w.

Treść listów poddanych konserwacji jest o niezwykle cenna, ponieważ biskupi warmińscy pełnili funkcje ogólnopaństwowe, np. Hozjusz był sekretarzem wielkim koronnym, a Dantyszek pracował jako sekretarz królewski, był reprezentantem króla Zygmunta Starego przy cesarzu niemieckim.

"W tej korespondencji przewijają się nazwiska pierwszych osób w dawnej Polsce. Dlatego mimo skromnego budżetu pokryliśmy koszty konserwacji listów " - dodała wojewódzka konserwator zabytków w Olsztynie Barbara Zalewska.

d35mk9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35mk9s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj