Trwa ładowanie...

90. rocznica urodzin Kazimierza Brandysa

Share
90. rocznica urodzin Kazimierza BrandysaŹródło: Inne
d1vm972

90. rocznica urodzin Kazimierza Brandysa .

27 października 1916 roku urodził się Kazimierz Brandys , powieściopisarz, eseista, dramaturg; autor utworów o problematyce społeczno-politycznej i obyczajowej.

Przed wojną ukończy studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1946-1960 związany z prasą kulturalną. Debiutował rozliczeniową powieścią Drewniany koń.

d1vm972

Ewolucja jego pisarstwa biegła od ideowej pewności, poprzez jej zakwestionowanie (Matka Królów) aż po odrzucenie problematyki politycznej na rzecz moralistyki.

Równolegle do tej ewolucji światopoglądowej przebiegała ewolucja formalna pisarstwa Kazimierza Brandysa , który inaugurował swoją twórczość pod znakiem realizmu socjalistycznego i klasycznych reguł powieści realistycznej, aby w późniejszej fazie twórczości zmierzać w stronę essejoprozy, eksponującej monolog wewnętrzny, zasadę strumienia świadomości i form narracji podającej w wątpliwość opisowe walory słowa.

Jest autorem powieści Drewniany koń, Miasto niepokonaneniepokonane, Matka Królów oraz opowiadań Czerwona czapeczka i Obywatele.

Zmarł 11 marca 2000 roku.

d1vm972
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vm972
d1vm972