Trwa ładowanie...

90. rocznica powołania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

90. rocznica powołania Stowarzyszenia Bibliotekarzy PolskichŹródło: Inne
dy5tori
dy5tori

Otwarciem wystaw o historii oraz formach działalności Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich uczczono 90. rocznicę powołania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP). Uroczystość odbyła się w czwartek w stołecznej Bibliotece Narodowej.

Wystawy „Z dziejów SBP 1917-2007” i „Pasje twórcze bibliotekarzy” przedstawiają historię i działalność Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz dają możliwość zapoznania się z wyglądem i treścią kolejnych numerów „Przeglądu Bibliotecznego”, począwszy od pierwszego wydania z 1927 roku.

– Naszym głównym celem jest jednoczenie środowiska bibliotekarzy i reprezentowanie go wobec władz. Staramy się także prowadzić działalność edukacyjną, szkoleniową i wydawniczą oraz współdziałać w tworzeniu polityki bibliotecznej w Polsce – mówiła o zadaniach stowarzyszenia jego przewodnicząca Elżbieta Stefańczyk.

Jubileusz poprzedziło VI Forum SBP, którego członkowie wystosowali apel do liderów partii i ugrupowań politycznych przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. W piśmie uczestnicy forum apelują o wzrost zainteresowania upowszechnieniem czytelnictwa, usprawnienie dostępu do informacji oraz pomoc w rozwoju społeczeństwa wiedzy.

90-leciu SBP towarzyszy 80. rocznica powstania naukowego kwartalnika „Przegląd Biblioteczny”.
– Od momentu powstania stowarzyszenia dążyło ono do utworzenia swoistego forum wymiany wiedzy naukowej. I tak zrodził się „Przegląd Biblioteczny”. Praktycznie od chwili powstania próbuje on odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak powinno funkcjonować polskie bibliotekarstwo i jak powinny funkcjonować polskie biblioteki – powiedziała redaktor naczelna pisma, Barbara Sosińska-Kalata.

dy5tori

W uroczystości jubileuszowej wzięli udział członkowie SBP oraz zaproszeni goście. List gratulacyjny przesłał minister kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski. Gratulacje złożył także dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, a przedstawiciele Stowarzyszenia Księgarzy Polskich uhonorowali przewodniczącą SBP, Elżbietę Stefańczyk, swoją odznaką honorową.

– Stowarzyszenie było pierwszym miejscem, w którym znalazłem pracę po wyjściu z wiezienia w 1955 roku. Byłem wtedy bardzo spragniony wykazania się, chciałem czuć się przydatny i praca w stowarzyszeniu dała mi to poczucie satysfakcji, że robię coś pożytecznego. Przyjaźnie z tamtego okresu pielęgnuję do dziś – mówił obecny na uroczystości Władysław Bartoszewski .

Historia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich sięga 1915 roku, kiedy w Warszawie utworzono Komisję Historii Książki i Wiedzy Bibliotecznej. W 1917 roku Komisja przekształciła się w Związek Bibliotekarzy Polskich, który w okresie międzywojennym przyczynił się do odbudowy placówek kulturalnych. Podczas II wojny organizacja działała w konspiracji, ratując dużą część zbiorów bibliotecznych przed zniszczeniem. W 1953 roku Związek przyjął nazwę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Obecnie zrzesza prawie 9 tys. członków na terenie całego kraju.

dy5tori
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy5tori