Trwa ładowanie...

9. Targi Książki Żydowskiej

9. Targi Książki ŻydowskiejŹródło: Inne
d4m459f
d4m459f

Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie “Midrasz” odbywają się w Warszawie Dni Książki Żydowskiej.

Program tegorocznej imprezy, która będzie się odbywać od 21 do 24 maja br. w budynku przy ulicy Twardej 6, w Synagodze im. Nożyków oraz w Austriackim Forum Kultury przy ulicy Próżnej 8, obejmuje około trzydziestu spotkań autorskich, wykładów, dyskusji i paneli. Imprezy towarzyszące to wystawy, koncerty, pokazy filmów i prezentacje małych form teatralnych. Jednak Dni będą poświęcone głównie książce.

Am ha-sefer, czyli „naród księgi” – mówią o sobie Żydzi. Istotnie, księgi towarzyszyły im przez całe ich dzieje, a pierwsza część tych dziejów stała się tematem Księgi, którą Żydzi dali światu. Na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej aż po czasy Zagłady znajdowało się centrum żydowskiego życia intelektualnego i duchowego. Książka żydowska zdobyła trwałe miejsce w domu polskim. To właśnie w Polsce nastąpił największy rozkwit piśmiennictwa. Książki żydowskie – w jidysz i po hebrajsku, po polsku, rosyjsku i niemiecku – pisano i wydawano jeszcze podczas wojny. Okazując niezwykłą witalność, kultura żydowska zdołała przetrwać w najbardziej niesprzyjających warunkach – mimo Zagłady, w której wymordowano Żydów polskich, i dziesięcioleci tolerancji dla antysemityzmu, co mogłoby sprawić, że Judenrein stałaby się nie tylko polska ziemia, ale i dusza. Trudno o wspanialszy przykład triumfu kultury nad barbarzyństwem. To także dowód wyjątkowej otwartości kultury polskiej, która potrafiła zasymilować i twórczo
wykorzystać wątki wywodzące się z różnych tradycji.

Od samego początku Dni Książki Żydowskiej miały służyć zbliżeniu Polaków i Żydów, a także szerzeniu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Wychodząc z założenia, że w zwalczaniu uprzedzeń i stereotypów nic tak bardzo nie pomaga jak wiedza, organizatorzy starają się ją jak najszerzej upowszechniać. To właśnie książka staje się pretekstem do głębszego poznania tradycji, kultury, religii i historii Żydów.

W tegorocznym programie Dni Książki przewidziane są również rozmowy z: Józefem Henem , Kurtem Lewinem, Davidem Mitznerem, a także Martinem Pollackiem .

Odbędzie się też spotkanie „Dylematy tożsamości – życie w cieniu historii. Austriacka literatura żydowska” z udziałem Adama Krzemińskiego, Jacka Burasa oraz Roberta Schindla, autora powieści Rodowody, której fragmenty przeczyta Maria Seweryn. „Jedwabieńskie konteksty” – to tytuł spotkania z Andrzejem Żbikowskim, autorem książki U genezy Jedwabnego. Żydzi na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej, wrzesień 1939 – 1941. Bella Szwarcman-Czarnota podczas spotkania „Smak żydowskiej kuchni – kobieta, kuchnia, rodzina” porozmawia z Małgorzatą Gebert, Helise Lieberman, Moniką Krajewską i Gołdą Tencer. Anna Sobolewska poprowadzi dyskusję „Kobiety biblijne z perspektywy chrześcijańskiej i żydowskiej” z udziałem Elżbiety Adamiak, Kingi Stawikowskiej-Olgyay i Belli Szwarcman-Czarnoty. Żydowskie konteksty i wątki masońskie w biografii W. A. Mozarta omówią Dorota Szwarcman i Tadeusz Cegielski. Waldemar Kuligowski i Kamil „Jakuza” Jaczyński poprowadzą rozmowę na temat izraelskiego hip-hopu. Natomiast Grupa
Studnia O. – pierwszy w Polsce zespół skupiający ludzi zajmujących się sztuką opowiadania – zaprezentuje spektakl muzyczny dla dzieci i dorosłych „Mazel kontra Szlimazel, czyli sposób na szczęście” na podstawie Opowiadań dla dzieci I. B. Singera . Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Erwina Schenkelbacha „Światłocienie Jerozolimy” oraz instalacja „Księga pamięci” Krystiany Robb-Narbutt.

Dni Książki Żydowskiej organizowane są przez Stowarzyszenie “Midrasz”, przy współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, miasta stołecznego Warszawy, Fundacji Ronalda S. Laudera, Fundacji Taubego, Fundacji Konrada Adenauera, Austriackiego Forum Kultury, Hanadiv Charitable Foundation, Ambasady Izraela w Polsce, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz firmy Apollo-Rida Poland.

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj