Dziś przypada 89. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa, urodzonego w Białymstoku twórcy języka esperanto. Tamtejsi esperantyści rocznicę uczcili dzień wcześniej, by obchodów nie organizować w katolicki Wielki Piątek.
Przy pomniku Ludwika Zamenhofa w centrum Białegostoku, złożono kwiaty i zapalono znicze. Śpiewano piosenki w języku esperanto. W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.
Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku w 1859 roku. W tym 30-tysięcznym wówczas mieście spędził dzieciństwo, dorastając w społeczeństwie zróżnicowanym kulturowo i narodowościowo. Wtedy postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miałby pomóc w wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych lub religijnych.
Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto (‘mający nadzieję’), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.
Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto.
Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo. Szacuje się, że biegle w tym języku porozumiewa się kilkaset tysięcy osób.
Białostoccy esperantyści od lat zabiegają o uczczenie Zamenhofa i wykorzystanie pamięci o nim do promowania miasta. W styczniu obradująca w tym mieście Rada Fundacji im. Ludwika Zamenhofa, skupiająca nie tylko esperantystów z kraju i za granicy, ale także przedstawicieli władz, postanowiła podjąć kolejną próbę stworzenia centrum upamiętniającego twórcę esperanto.
Fundacja ma przygotować projekt, który zostanie przedstawiony władzom Białegostoku. Jeżeli zostanie on zaakceptowany, esperantyści i władze miasta będą zabiegać o jego dofinansowanie z funduszy unijnych w latach 2007-2013.