Trwa ładowanie...

81-latka wywalczyła ponad 13 mln dol. Najbliższa rodzina noblisty przegrała przed sądem

81-letnia Waverly Scott Kaffaga ma otrzymać 5,25 mln dol. odszkodowania kompensacyjnego i 7,9 mln dol. odszkodowania karnego – tak brzmiał wyrok sądu w Los Angeles, który przyznał rację pasierbicy Johna Steinbecka, noblisty i autora takich powieści jak "Na wschód od Edenu", "Myszy i ludzie" czy "Grona gniewu". To jednak nie koniec walki o spadek.

81-latka wywalczyła ponad 13 mln dol. Najbliższa rodzina noblisty przegrała przed sądemŹródło: Getty Images
d33ww84
d33ww84

John Steinbeck zmarł w 1968 r., jednak walka o jego spuściznę trwa do dziś. W aktualnym sporze bierze udział Waverly Scott Kaffaga, córka trzeciej żony pisarza oraz Gail Knight Steinbeck, żona Thomasa Steinbecka, starszego syna noblisty. Gail i Thomas, który zmarł w zeszłym roku, zostali w 2014 r. oskarżeni przez Kaffagę o zawłaszczenie wszystkich praw do zarządzania spuścizną Steinbecka. Kobieta utrzymywała, że przez ich działanie nie mogła negocjować z wytwórniami filmowymi, zainteresowanymi nakręceniem nowych ekranizacji powieści jej ojczyma.

Przypomnijmy, że po śmierci Steinbecka jego majątek trafił do trzech żyjących członków najbliższej rodziny: dwóch synów – Johna IV i Thomasa - i trzeciej żony, Elaine (matki Waverly). John i Elaine od lat nie żyją, więc spuścizną Steinbecka zarządzał Thomas i jego żona. Składając swój pozew Waverly Scott Kaffaga zarzucała przyrodniemu bratu, że odsunął ją od procesów decyzyjnych, które mogły przynieść jej conajmniej 6,5 mln dol. zysku. Mowa o chęci ponownego zekranizowania "Na wschód od Edenu" i "Gron gniewu".

Getty Images
Źródło: Getty Images

Thomas i Gail Steinbeckowie utrzymywali, że Kaffaga nie została adoptowana przez noblistę (na zdjęciu), a tym samym nie powinna dziedziczyć praw po jego trzeciej żonie. Innego zdania był sąd, który 3 lata po złożeniu pozwu wydał werdykt na korzyść pasierbicy Steinbecka. W wyniku nadużyć kobieta ma otrzymać łącznie 13,15 mln dol.

d33ww84

- W imieniu swoim i mojego niedawno zmarłego męża wyrażam ogromne rozczarowanie werdyktem ławy przysięgłych – mówiła Gail Steinbeck. Wdowa po Thomasie zapowiedziała, że odwoła się od wyroku, gdyż zasądzona suma bazuje na nieracjonalnych kalkulacjach. Według Kaffagi planowane ekranizacje "Na wschód od Edenu" Stevena Spielberga i "Gron gniewu" z udziałem Daniela Day-Lewisa i Jennifer Lawrence miały jej przynieść co najmniej 6,5 mln dol., z czym nie zgadzają się prawnicy oskarżonej.* - Chcą mnie zrujnować* - mówiła po zakończonej niedawno rozprawie Gail Steinbeck, która zamierza pójść ze swoją sprawą do sądu wyższej instancji.

#dziejesiewkulturze: muzułmański duchowny uwielbiający Michaela Jacksona powalczy o Oscara

d33ww84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33ww84