Trwa ładowanie...

8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki Czas

8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki CzasŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Rozpoczyna się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki. Jej motywem przewodnim jest CZAS.

Przez dwa lata (do grudnia 2008 roku) zgłoszone do konkursu eksponaty prezentowane będą w wybranych galeriach Polski i całego świata. Festiwal rozpoczyna się w Łodzi 19. grudnia – organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy i wręczenie nagród (Galeria Willa, ul. Wólczańska 31, godz. 17.00).

Na wystawie prezentowane będą książki eksperymentalne, manuskrypty, wydawnictwa autorskie, bibliofilskie, unikaty, obiekty przestrzenne oraz dzieła sztuki, w których słowo, forma i obraz stanowią integralną całość.

W obecnej edycji Festiwalu uczestniczy 90 twórców z 20 krajów: Australii,. Brazylii, Bułgarii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii. Wśród nazwisk znajdziemy wielu wybitnych plastyków związanych ze sztuką książki, m.in.: Józefa Wilkonia czy Janusza i Jadwigę Tryznów.

Dla wszystkich zainteresowanych głębszym poznaniem nie tylko wizualnej strony dzieł, wystawa przyniesie wiele inspiracji; intymny kontakt z książką wymaga poświęcenia jej dużo Czasu, zwrócenia uwagi szczególnie na teksty i komentarze samych twórców, na sposoby realizacji idei, jej ekspresję i oryginalność kulturową, etniczną i pokoleniową. Zamiarem organizatorów jest zwrócenie uwagi na wizualny, literacki i filozoficzny aspekt prezentowanych dzieł, a także źródła inspirujące artystów do kreacji dzieł związanych z zagadnieniem czasu.

d1ef7ju

Wystawa adresowana jest do szerokich kręgów publiczności, do profesjonalistów, jak i amatorów. Przede wszystkim kształtuje wrażliwość młodego pokolenia – dzieci, młodzieży i studentów.

Sztuka Książki jest jedynym tego rodzaju cyklicznym projektem w Polsce, od początku 1994 objętym patronatem Ministra Kultury. Program i zakres działań obejmuje: wystawy, wydawnictwa, dokumentowanie twórczości (archiwum), edukację, sympozja, warsztaty, współpracę ogólnopolską i międzynarodową z artystami, krytykami, ośrodkami kultury.

Od 1994 do 2006 r. przeprowadzonych została 8. edycji Festiwlu i ponad 120 dużych zbiorowych wystaw książki i ilustracji w ważnych ośrodkach w kraju i zagranicą (więcej informacji znajduje się na stronie www.bookart.pl).

Organizatorami Festiwalu są: Związek Polskich Artystów Plastyków Zarząd Główny, Sekcja Książki Artystycznej, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Współorganizatorzy to galerie, biblioteki, muzea, w których wystawa będzie prezentowana:
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (grudzień2006/ styczeń 2007)
Galeria BWA w Krośnie (luty 2007)
Galeria Design BWA we Wrocławiu (marzec 2007)
Miejska Biblioteka w Lublinie (kwiecień 2007)
Książnica Pomorska w Szczecinie (maj 2007)
Galerie BWA w Kielcach i Busku Zdroju (lipiec/sierpień 2007)
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
Galeria BWA w Płocku
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Galeria EL i Biblioteka w Elblągu
Miejski Ośrodek Kultury w Łańcucie
Galerie w Warszawa i Kraków, innych miastach w kraju i zagranicą.

d1ef7ju

Kuratorką Sztuki Książki jest od lat Alicja Słowikowska, autorka projektu, artystka zajmująca się wieloma dyscyplinami sztuki.

Festiwal zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Operacyjnego „Promocja Twórczości”.

Patronat honorowy objął Kazimierz Michał Ujazdowski, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jury 8. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki stanowią Ewa Latkowska-Żychska (przewodnicząca, prof. ASP w Łodzi), Andrzej Bartczak (prof. ASP w Łodzi), Elżbieta Fuchs (dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi), Jadwiga Tryzno ( dyrektor Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi), Grzegorz Borkowski (krytyk sztuki, redaktor naczelny „Obiegu”), Marek Gajewski (artysta), Radosław Nowakowski (artysta), Alicja Słowikowska (kurator, artystka) wybierze najlepsz prace.

Rada Programowa i Komitet Organizacyjny Sztuki Książki: Elżbieta Banecka , Marek Gajewski, Hanna Kocańda – Kołodziejczyk, Ewa Latkowska-Żychska, Radosław Nowakowski, Alicja Słowikowska, Joanna Stokowska, Jadwiga Tryzno, Janusz Tryzno.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj