Trwa ładowanie...
szekspir
3 sierpnia 2010, 13:38

8 lat dla antykwariusza, który porwał dzieło z XVII w.

8 lat dla antykwariusza, który porwał dzieło z XVII w.Źródło: AFP
d1nbmm4
d1nbmm4

Bezrobotny antykwariusz, który wyrwał kilka stron z Pierwszego Folio, czyli pierwszego zbioru dzieł Williama Szekspira z 1623 roku, został skazany w poniedziałek na osiem lat więzienia za manipulowanie i wywożenie tej książki z Wielkiej Brytanii.

Do dzisiaj zachowało się tylko 250 egzemplarzy tego wydanego siedem lat po śmierci Szekspira zbioru uznawanego za jedno z najważniejszych drukowanych dzieł literatury angielskiej.

53-letni Raymond Scott, który pomimo gigantycznych długów prowadził luksusowy tryb życia, chciał sprzedać XVII-wieczną książkę na aukcji.W czerwcu 2008 roku próbował zweryfikować autentyczność tego egzemplarza w waszyngtońskiej bibliotece, w której znajduje się największa kolekcja dzieł Szekspira . Jednak pracownicy biblioteki zdali sobie sprawę, że książka była kiedyś skradziona, i wezwali policję.

W zeszłym miesiącu Scott został oczyszczony z zarzutu kradzieży książki z uniwersytetu w Durham w 1998 roku, lecz w poniedziałek sąd w Newcastle skazał go na osiem lat więzienia za manipulowanie książką oraz wywożenie jej poza Wielką Brytanię.

Podczas procesu wyszło bowiem na jaw, że Scott wyrwał kilka stron, by zataić pochodzenie dzieła, co sąd nazwał kulturalnym chuligaństwem. Agencja AP ocenia, że niszcząc książkę Scott zredukował jej wartość, szacowaną na milion funtów.

- Motywowały nim korzyści finansowe - stwierdził sąd, wyjaśniając, że 53-latek uknuł plan sprzedaży dzieła, by móc finansować niedorzeczny styl życia playboya, którym chciał zaimponować poznanej na Kubie kobiecie.

Scott, który do sądu przyszedł ubrany w lniany garnitur i w okularach słonecznych, od 1977 roku usłyszał aż 25 wyroków.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj