Trwa ładowanie...
Gdańsk
24-09-2013 17:08

8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku serdecznie zaprasza 4 i 5 października 2013 r. do Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna  33/35 na 8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów.

8. Bałtyckie Spotkania IlustratorówŹródło: "__wlasne
d1kc6x2
d1kc6x2
4-5 października 2013 - Bałtyckie Spotkania Ilustratorów 4 października - 3 listopada 2013 – wystawa „Morskie Opowieści

Otchłanie wyobraźni, czyli …co w morzu pływa?

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku serdecznie zaprasza 4 i 5 października 2013 r.
do Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35 na 8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów.

Co pływa w morzu? Czy i jak powinniśmy dbać o morskie zasoby? Dlaczego morskie otchłanie są tak fascynujące? I jak morski świat inspiruje artystów? Jak popularyzować wiedzę w książkach dla dzieci?

Tegoroczne „Spotkania” odbywają się na styku nauki, ekologii i sztuki pod hasłem „Co w morzu pływa? – Morskie opowieści.” Już od kwietnia młodzież i dzieci ze szkół pomorskich brały udział w warsztatach naukowo-artystycznych i filmowych, których celem było poznanie środowiska morskiego. 4 i 5 października odbędzie się druga odsłona projektu – prezentacja efektów zrealizowanych warsztatów- wystawa prac dzieci i pokaz filmu, a także otwarcie wystawy ilustracji z krajów nadbałtyckich „Morskie Opowieści”, warsztaty i spotkania z ilustratorami z Polski, Estonii, Litwy, Finlandii i Niemiec, debaty o książkach dla dzieci z udziałem historyków sztuki, pedagogów, wydawców i kiermasz książek.

Warsztaty naukowo-artystyczne i filmowe

Od kwietnia do lipca grupa uczniów z pomorskich szkół uczestniczyła w warsztatach, których celem było poznanie organizmów zamieszkujących Morze Bałtyckie, a zwłaszcza mało znanej części środowiska morskiego – małych zwierzątek (meiofauny) i ich roli w przyrodzie. Zajęcia badawcze z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego odbyły się w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie oraz Akwarium Gdyńskim.**Zdobyta wiedza oraz – oglądane pod mikroskopem bajecznie kolorowe formy życia o urozmaiconych kształtach i fakturach, stały się inspiracją do tworzenia własnych wizji nieodkrytych jeszcze gatunków. Efekty warsztatów prowadzonych przez pracowników IOPAN - prof. Jana Marcina Węsławskiego, dra Lecha Kotwickiego i trójmiejskie artystki – Agnieszkę Żelewską, Grażynę Rigall i animatorkę Maugo Domańską będzie można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim w dniach 4-5 października podczas trwania „Spotkań”. Obaj panowie z IOPAN są także autorami opowiadania z życia morskich stworzeń, które zostanie wydane w formie książki dla
dzieci w ramach projektu.

d1kc6x2

Morze i jego mieszkańcy stały się także źródłem natchnienia dla młodych filmowców – uczniów z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, którzy pod kierunkiem Aleksandry i Kamili Chomicz zrealizowali współczesną wersję legendy o foce, która porzuca morze i pragnie żyć na lądzie… Premiera filmu odbędzie się podczas spotkania z dziećmi biorącymi udział w projekcie – 4 października o godz. 11.00

Wystawa „Morskie opowieści” prezentowana podczas „8. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów” w galerii NCK przygotowana została przez partnerów z Estonii: Bibliotekę Narodową Estonii, Estońskie Stowarzyszenie Grafików oraz Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci w 2011 roku, kiedy to stolica Estonii – Tallinn – przyjęła miano Europejskiej Stolicy Kultury. Organizatorzy wystawy pozostawili artystom z dziesięciu państw nadbałtyckich wiele swobody – tylko niektóre ilustracje odnoszą się do konkretnej baśni lub dzieła literackiego. Wielu artystów, a jest ich razem 79, stworzyło ilustracje do swoich własnych fantastycznych opowieści i wyobrażeń związanych z morzem. W Gdańsku będziemy gościć siedmiu artystów biorących udział w wystawie.

Otwarcie wystawy w piątek - 4 października, poprzedzi prezentacja dr Anity Wincencjusz-Patyny – krytyka sztuki z wrocławskiej ASP: „Artyści na fali. Morskie inspiracje w polskiej ilustracji książkowej” oraz rozmowa z artystami: Aljoschą Blau z Niemiec, Piret Raud i Anu Kalm z Estonii, Rasą Joni i Liną Dudaite z Litwy, Anne Vasko z Finlandii i Agnieszką Żelewską z Polski.

Tematem debaty, która odbędzie się w sobotę - 5 października będzie ilustracja w książkach edukacyjnych. Najciekawsze ilustracje popularyzujące naukę w polskich książkach dla dzieci zaprezentują historyk sztuki – dr Jacek Friedrich i pedagog - dr Małgorzata Cackowska, o roli ilustracji w krajach reprezentowanych przez gości spotkań, w tym w Estonii, opowie bardzo popularna autorka książek dla dzieci - Piret Raud.

Z kolei świetne wydawnictwo „Dwie siostry" zdradzi sekret „Jak przygotować projekt graficzny, by z sukcesem go wydać".

d1kc6x2

Podczas „Spotkań Ilustratorów” zaproszeni artyści będą nie tylko dyskutować o baśniach, sztuce dla dzieci i własnych inspiracjach, ale także poprowadzą warsztaty dla dzieci.

Goście wystawy „Morskie Opowieści” na „8. Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów”:

*Aljoscha Blau, Niemcy *Niemiecko-rosyjski artysta grafik i ilustrator książek dla dzieci, laureat licznych nagród ( aljoschablau.com /).

Rasa Joni, Litwa

Pisarka, ilustratorka, reżyserka, producentka. Wypowiada się w wielu dziedzinach sztuki, korzystając z różnych sposobów artystycznego wyrazu. Prowadzi warsztaty animacji. ( www.rasajoni.com ).

d1kc6x2

*Anu Kalm, Estonia *Projektantka książek. Zajmuje się grafiką, drukiem, scenografią i ilustracją. Wykłada na ASP w Tallinnie, piastuje urząd prezesa Związku Artystów Estońskich.

Piret Raud-Kalda, Estonia

Ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Jej książki zostały przetłumaczone na kilka języków: niemiecki, angielski, japoński, hiszpański, rosyjski, łotewski i francuski. ( www.piretraud.edicypages.com/en )

Lina Dudaite, Litwa

Ilustruje książki i wykonuje projekty graficzne. Chętnie ilustruje baśnie i prowadzi warsztaty. ( www.dudaite.com )

d1kc6x2

Anne Vasko, Finlandia

Ilustratorka i projektantka książek przepełnionych intensywnymi, przyciągającymi uwagę kolorami i urzekają pogodną historią. Jej książki zostały wydane także we Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii. www.annevasko.com

Agnieszka Żelewska, Polska

ilustratorka książek i podręczników, współpracuje z czasopismami dla dzieci. Szyje zabawki (Żelkoty) i prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. Mieszka nad morzem i bardzo by chciała, żeby wody i plaże Bałtyku zawsze były czyste i piękne. ( www.zelewska.art.pl ).* *

Ponadto: dr Małgorzata Cackowska – pedagog (UG) , dr Jacek Friedrich – historyk sztuki (UG), dr Anita Wincencjusz-Patyna – historyk sztuki (Uniwersytet Wrocławski), Joanna Rzyska, Ewa Stiasny (wydawnictwo Dwie siostry), Maugo Domańska – animatorka kultury, nauczycielka plastyki, prof. Jan Marcin Węsławski (kierownik Zakładu Ekologii Morza w IOPAN), dr Lech Kotwicki (adiunkt w IOPAN) oraz artystki - Aleksandra Chomicz, Kamila Chomicz Agata Królak, Grażyna Rigall

d1kc6x2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kc6x2