Trwa ładowanie...
fantastyka
23 kwietnia 2010, 13:30

77. rocznica urodzin Philipa K. Dicka

16 grudnia 1928 roku przyszedł na świat Philip Kindred Dick

77. rocznica urodzin Philipa K. DickaŹródło: Inne
db74fez
db74fez

Pisać zaczął bardzo wcześnie, bo już jako 12-latek. Jego wczesne próby nie ujrzały światła dziennego. Miał również problem z pozyskaniem wydawcy, gdy jako dojrzały już człowiek starał się zaistnieć jako pisarz. Aby zarobić na utrzymanie i studia (a był studentem germanistyki i filozofii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley) pracował w sklepie. Z pracy mógł zrezygnować dopiero wówczas, gdy znalazł sobie agenta literackiego. Poświęcił całą uwagę pisaniu. Właśnie wtedy zadebiutował opowiadaniem Roog opublikowanym w „Planet Stories”. Nieco później światło dzienne ujrzała jego powieść Słoneczna loteria .

Początkowo kariera Dicka nie zapowiadała się najlepiej. Z jednej strony podnosiły się głosy, że jest twórcą zbyt ambitny i trudnym, z drugiej zaś – za autora z nurtu popularnego, masowego, identyfikowanego z science-fiction. Sytuacja tę odmieniły dwa utwory: Człowiek z Wysokiego Zamku – za ten utwór otrzymał jedną z dwóch najważniejszych nagród w dziedzinie literatury fantastycznej - nagrodą Hugo; drugi to powieść Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? , na podstawie której na początku lat osiemdziesiątych nakręcony został kultowy dla wszystkich fanów kina „Łowca androidów”.

Już jako młody człowiek miał problemy ze zdrowiem psychicznym.Zdaniem komentatorów twórczości Dicka i jego biografów, kłopoty ze zdrowiem pisarza rozpoczęły się od chwili śmierci siostry-bliźniaczki Dicka , Jane. Pisarz cierpiał również z powodu choroby serca oraz uzależnienia od amfetaminy. Amfetamina potrzebna mu była do utrzymania straceńczego tempa pracy – zdarzało mu się bowiem napisać 60 stron tekstu dziennie.

Dick zasłynął również jako wizjoner. W 1974 roku doznał serii tajemniczych widzeń, które opisał w trylogii Valis oraz w wywiadzie, jaki przeprowadził sam z sobą.

db74fez

Philip Dick zmarł 2 marca 1982 roku. Miał wówczas 54 lata.

Twórczość Philipa K. Dicka jest bardzo bogate. Składają się na nią nowele i opowiadania, m.in.: Chwyt reklamowy, Cudowna broń, Człowiekiem jest..., Czysta gra, Dr. Futurity , Druga odmiana, Elektryczna mrówka, Gdyby nie było Benny'ego Cemoliego, Gra nielosowa, Inaczej, niżby sie zdawało, Foster, już nie żyjesz, Kolonia, Król Elfów, Krótki, szczęśliwy żywot brązowego oxforda , Mała Czarna Skrzynka, Mecz rewanżowy, Na obraz i podobieństwo Yanceya, Niania, Przez ciemne zwierciadło , Przypomnimy to panu hurtowo , Raport mniejszości, Śniadanie o zmierzchu, W lepszym świecie, Wezwanie do naprawy, Wiara naszych ojców, Wisielec, Wojna z Fnoolami, Za drzwiami, Zapłata , Zastępca, Zautomatyzowana fabryka, Zbędny; oraz powieści, takie jak:
A teraz zaczekaj na zeszły rok, Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?, Boża inwazja, Cudowna broń, Człowiek o jednakowych zębach , Człowiek z Wysokiego Zamku , Czas poza czasem , Deus Irae , Doktor Bluthgeld , Galaktyczny Druciarz , Inna Ziemia , Klany księżyca Alfy , Kosmiczne marionetki , Labirynt śmierci , Marsjański poślizg w czasie, Możemy cię zbudować , Na terenie Miltona Lumky'ego , Nasi przyjaciele z Frolixa 8, Oko na niebie , Paszcza Wieloryba, Płyńcie łzy moje, rzekł policjant, Prawda półostateczna , Przez ciemne zwierciadło , Radio wolne Albemuth , Simulakra , Słoneczna loteria , Świat Jonesa , Transmigracja Timothy'ego Archera , Trzy Stygmaty Palmera Eldritcha , Tytańscy Gracze, Ubik, Valis , Wbrew wskazówkom zegara , Wyznania łgarza.

db74fez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db74fez

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj