Trwa ładowanie...
warszawa
27-08-2013 15:37

7 września - Narodowe Czytanie Fredry

7 września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem bohaterem będzie Aleksander Fredro, który "na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą" - jak pisze prezydent Bronisław Komorowski, zachęcając do udziału w akcji.

7 września - Narodowe Czytanie FredryŹródło: Materiały prasowe
d19bdit
d19bdit

* 7 września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem bohaterem będzie Aleksander Fredro, który "na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą" - jak pisze prezydent Bronisław Komorowski, zachęcając do udziału w akcji.*

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Rok temu odbyła się pierwsza edycja akcji Narodowego Czytania. Głośną lekturę "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza rozpoczął prezydent Komorowski w warszawskim Ogrodzie Saskim. Akcja cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem, w całym kraju przyłączyło się do niej wiele miast, miasteczek i małych miejscowości, czytano w bibliotekach, na miejskich placach, rynkach, w domach pomocy społecznej.

"Kontynuując Narodowe Czytanie, w tym roku - 7 września - chciałbym zaprosić wszystkich państwa do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków" - pisze na swojej stronie internetowej prezydent RP.

d19bdit

Zdaniem prezydenta Fredro "na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Tę rozpiętość, którą nietrudno odnaleźć w jego dziełach, warto wydobyć właśnie dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia, mądrego dystansu. Bo Fredro ukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było - z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań. Ale Cześnik Raptusiewicz, Aniela Dobrójska, Pan Jowialski to nie tylko książkowe postaci, to my sami, Polacy z bogatą historią, wielką duszą i fantazją".

"Od lat Fredro jest wystawiany na scenie, ekranizowany, ale przecież można go również czytać z rodziną, znajomymi, wspólnie albo w pojedynkę, z podziałem na role lub bez, w parku, w ogrodzie, w domu. Bo warto czytać dramaty, które od staropolszczyzny przez romantyzm po współczesność kształtują obraz polskiej kultury, tworzą pewien kod kulturowy, który jako Polacy bardzo dobrze rozumiemy. Albowiem kultura w piękny sposób łączy tradycję z przyszłością, zbliża pokolenia, stając się okazją do rozmowy i spędzania razem czasu przez dzieci, rodziców, dziadków" - pisze Bronisław Komorowski.

Wszyscy, którzy postanowią włączyć się do akcji odczytując publicznie w całości przynajmniej jednego utwór pisarza, proszeni są o przesłanie na adres Kancelarii Prezydenta RP informacji na temat miejsca, czasu oraz formuły tych wydarzeń. Na podstawie przesłanych danych informacja o każdym z organizowanych wydarzeń zostanie zamieszczona na podstronie dotyczącej Narodowego Czytania.

d19bdit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19bdit