Trwa ładowanie...
targi
23 kwietnia 2010, 13:22

7. Targi Książki w Krakowie

7. Targi Książki w KrakowieŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Dziś rozpoczynają się 7. Targi Książki w Krakowie. Uczestniczy w nich ponad 300 wystawców. Jest to najważniejsza i największa impreza promująca słowo drukowane po warszawskich Targach Książki. Temat główny to książka rosyjska. Zaprezentowanych zostanie ok. 3,5 tys. tytułów pisarzy rosyjskich.

Podczas targów ogłoszony zostanie laureat Nagrody im. Jana Długosza. W tym roku o nagrodę ubiegają się następujące książki:

  • Główne kontrowersje estetyki współczesnej Bohdana Dziemidoka
  • Strawiński. Myśli i muzyka Alicji Jarzębskiej
  • Wojna światów? O iluzji wartości uniwersalnych Piotra Kłodkowskiego
  • Polski wiek świateł. Obszary swoistości Teresy Kostkiewiczowej
  • Mikołaj Rej - zapomniany teolog ewangelicki z XVI wieku Janusza T. Maciuszki
  • Polskie średniowieczne pieśni maryjne Romana Mazurkiewicza
  • Historia Polski. Średniowiecze Stanisława Szczura
  • Malewicz w Warszawie. Rekonstrukcje i interpretacje Andrzeja Turowskiego
  • Rosja, katolicyzm i sprawa polska Andrzeja Walickiego
  • Idea spisku i teorie spiskowe w świetle analiz krytycznych badań historycznych Lecha Zdybla Ciekawą inicjatywą będzie propagowanie akcji "book crossing", która cieszy się olbrzymim powodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Polega na wymianie książek poprzez pozostawianie przeczytanych egzemplarzy w miejscach publicznych. W USA w ten sposób dostępnych jest kilkaset tysięcy tytułów. Przeczytawszy książkę, można zostawić ją np. w tramwaju, następny zainteresowany bierze książkę, czyta i odkłada w innym miejscu, np. w specjalnej gablocie ustawionej w wytypowanym sklepie.

Targi odwiedzi - na zaproszenie wydawców - wielu uznanych pisarzy. Z inicjatywy oficyny Noir sur Blanc czytelnicy będą mogli spotkać się z Fleur Jaeggy, szwajcarską pisarką tworzącą w języku włoskim. Jej twórczość zaliczana jest do najciekawszych osiągnięć współczesnej literatury.

Targi odwiedzi również Boris Sokołow, autor książki Michaił Bułhakow. Leksykon życia i twórczości. W swojej pracy opisał dramatyczne losy pisarza, dokonał analizy jego literackiej spuścizny, naszkicował bogate tło epoki, w której przyszło żyć i tworzyć Bułhakowowi.

d29coz4

Pierwszego dnia targów odbędzie się jedno z ważniejszych wydarzeń towarzyszących krakowskiej imprezie - ogłoszenie laureata "Listy Goncourtów: polski wybór 2002". Od 1998 roku studenci filologii romańskiej w Polsce wybierają najlepszą francuską książkę, która ukazała się w ostatnim roku. Podczas tegorocznych targów czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z Jeanem-Pierre'em Milovanoffem, laureatem ubiegłorocznej edycji "Listy Goncourtów" za książkę Melancholia niewinnych.

Także w czwartek Wydawnictwo Znak ogłosi wyniki trzeciej edycji konkursu Znak-Proza i ukaże się książka uhonorowana pierwszą nagrodą. Z laureatem będzie można spotkać się następnego dnia (24 października) w kawiarni Alchemia na krakowskim Kazimierzu.

Spośród innych polskich pisarzy, którzy odwiedzą krakowską imprezę, warto wymienić: Sławomira Mrożka, Adama Zagajewskiego, Joannę Chmielewską, Krystynę Siesicką, Katarzynę Grocholę.

W dniach 24 - 26 października odbędzie się Krakowski Weekend z Fantastyką "Miasto, Para, Maszyna". Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Jacek Dukaj i Andrzej Pilipiuk. Pokazy filmów przyrodniczo-krajoznawczych i wystawy zdjęć przygotowało wydawnictwo National Geographic.

W trzecim dniu targów grupa 14 wydawców organizuje imprezę "Lubię czytać", mającą na celu propagowanie czytelnictwa. Wybrane fragmenty literatury pięknej przeczyta znakomita krakowska aktorka Anna Dymna.

W ubiegłym roku targi odwiedziło aż 20 tys. osób.

Targi odbywają się w dniach 23-26 października w hali wystawienniczej przy ul. Zapolskiej 38.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj