Trwa ładowanie...
d2pmvzw

7 charytatywna aukcja obrazów Młodość i Twórczość dla Doświadczenia. Artyści Malarze i Wilanowskie Debiutantki dla Artystów ze Skolimowa

1 grudnia 2019 o godzinie 12:00 w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się siódma już edycja charytatywnej aukcji obrazów na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To już siódma aukcja na rzecz Domu Weteranów w Skolimowie
To już siódma aukcja na rzecz Domu Weteranów w Skolimowie (Materiały prasowe)
d2pmvzw

Dom Artysty Weterana w Skolimowie istnieje od 1927 roku i powstał z inicjatywy Antoniego Bednarczyka , który jako reżyser i aktor, doskonale znał biedę i trudny los artystów w podeszłym wieku. Przez wiele lat walczył, aby powstał ten azyl godnego życia dawnych sław. To miejsce istnieje do dzisiaj i wciąż staje się, jak sami mieszkańcy mówią, po prostu ich domem. Tutaj ostatnie lata swojego życia spędzają znani i mniej znani ludzie sceny: aktorzy, tancerze i wszyscy Ci, którzy dostarczają nam niezapomnianych wzruszeń i przeżyć intelektualnych.

Zobacz też: Irena Santor pozbyła się pamiątek

Tu mieszkali m.in. Adolf Dymsza, Irena Kwiatkowska, Danuta Rinn czy Lidia Korsakówna. Domu w Skolimowie nie można porównać do żadnego istniejącego domu opieki w Polsce. Każdy pensjonariusz ma swój osobny pokój, który może zapełnić własnymi meblami i pamiątkami. Wyróżnia go spośród innych "domów seniora" to, że tętni życiem często odbywających się tu koncertów, spektakli i spotkań kulturalnych. Niestety oprócz tych dobrych stron takich atmosfera i wspaniała opieka, Skolimów zmaga się z różnymi problemami, związanymi z jego utrzymaniem. Wciąż jednak, na szczęście funkcjonuje.

d2pmvzw

Siedem lat temu po raz pierwszy prawnuczka założyciela Domu, postanowiła na swój sposób wspomóc funkcjonowanie tego azylu dla Aktorów. Jako malarka zaprosiła do współudziału innych artystów malarzy i zorganizowała pierwszą charytatywną aukcję obrazów na rzecz Domu. Od tamtej pory włączają się w nią artyści malarze z Polski i zza granicy ofiarowując bezpłatnie swoje prace na licytację. W wydarzeniu od samego początku wspierają ją młode damy będące uczestniczkami programu Debiutantki, którego autorką jest Agnieszka Michalczyk.

Połączenie młodości Debiutantek biorących udział w jedynym w Polsce programie edukacyjno-charytatywnym, nawiązującym do przedwojennych form kształcenia młodych osób i ponadczasowych wartości z hojnością artystów na rzecz ludzi starszych, jest doskonałym sposobem zaprzeczania stwierdzeniu o "konflikcie pokoleń". Dzięki takiej współpracy powstają nowe więzi, poczucie odpowiedzialności i wdzięczności. I właśnie dlatego Bogusława Skwarna i Agnieszka Michalczyk organizujące aukcję od 2012 roku nadały wydarzeniu tytuł: Młodość i Twórczość dla Doświadczenia.

Zobacz wideo:

Każda edycja to nie tylko licytacja obrazów, z której dochód przeznaczany jest na realizację konkretnych potrzeb Domu, ale również bardzo ważny moment spędzania czasu z mieszkańcami Skolimowa. Ciekawe rozmowy, wspomnienia, poświęcenie uwagi, to dla dziewcząt Debiutantek niezwykły i wzruszający moment spotkania radosnej młodości z dojrzałością sędziwego wieku.

d2pmvzw

Dzięki zebranym podczas licytacji funduszom dotychczas udało się kupić dla domu m.in. aparat do miejscowej krioterapii wspomagający pensjonariuszy w leczeniu bólu, kilka lodówek aby wymienić te, które pamiętały jeszcze lata trzydzieste XX wieku, wymienić wykładzinę w bibliotece, czy też przeprowadzić renowację foteli służących do rehabilitacji.

Od samego początku aukcja odbywa się w Oranżerii Pałacu w Wilanowie, siedzibie programu Debiutantki i jak co roku poprowadzi ją aktor, prezenter radiowy i telewizyjny, człowiek o wielkim sercu: Ryszard Rembiszewski oraz dziennikarka, szef działu public relations w Telewizji Polsat: Ewa Wojciechowska.

Tegorocznej aukcji towarzyszyć będzie wernisaż zatytułowany "Dwa Pokolenia Dwie Kreacje, Wspólna Pasja”, znakomitego artysty plastyka Krzysztofa Karewicza oraz wspaniałego aktora Emila Karewicza. Obaj Panowie zaszczycą wydarzenie swoją obecnością.

To nie koniec artystycznych atrakcji ponieważ oprawę muzyczną zapewni zespół kameralny Artrio : Beata Solnicka (skrzypce), Ewa Dymek-Kuś (wiolonczela) i Magdalena Just (harfa) a Debiutantki zaprezentują kolekcję pięknych sukien autorstwa Anny Cichosz.

d2pmvzw

Zobacz wideo:

Zapraszamy wszystkich chętnych o wielkich sercach do licytacji obrazów podczas tegorocznego wydarzenia.
Aukcję objął patronatem honorowym Wojewoda Mazowiecki.

d2pmvzw

Podziel się opinią

Share

d2pmvzw

d2pmvzw