7. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów poświęcone Januszowi Korczakowi
* Życie Janusza Korczaka jest tematem 7. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, które rozpoczęły się w czwartek w Gdańsku. W 2012 roku obchodzone są dwie rocznice związane z jego postacią - 70. rocznica śmierci i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot.*
"Jak rozmawiać o Korczaku dzisiaj? Jak opowiadać o wojnie i nietolerancji? Jak przekazywać dzieciom wiedzę o ich prawach? Co zrobić, aby nazwisko Janusza Korczaka było tak znane i kojarzone na świecie z Polską jak to się dzieje w przypadku szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren?" - poinformowała PAP Marta Korga z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, organizującego Bałtyckie Spotkania Ilustratorów.
Podczas trwających do soboty Bałtyckich Spotkań Ilustratorów zaplanowano kilka spotkań i dyskusji z autorami książek o Korczaku.
"Książki zaproszonych autorów i ilustratorów przybliżają postać Janusza Korczaka i jego wychowanków bez zbędnego patosu i dydaktyzmu, dzięki czemu stanowią wspaniałe narzędzie do rozmawiania o historii, o trudnych tematach, ale także o warsztacie artysty. Tekst i bardzo starannie przemyślane ilustracje odgrywają bowiem w nich tak samo ważną rolę, działając na wszystkie zmysły czytelnika w każdym wieku" - podkreśliła Korga.
Z czytelnikami w Gdańsku spotka się autorka "Pamiętników Blumki" Iwona Chmielewska. Książka ta w formie "picture booka" opowiada w formie pamiętnika jednej z wychowanek o życiu i zasadach panujących w Domu Sierot. "Pamiętniki Blumki" otrzymały najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane dla publikacji dla dzieci i młodzieży - nagrodę IBBY (tytuł Książki Roku 2011) w kategorii grafika oraz wyróżnienie w kategorii literackiej.
Podczas Bałtyckich Spotkań Ilustratorów wystąpią też Anna Czerwińska-Rydel i Dorota Łoskot-Cichocka - autorka i ilustratorka powieści dla dzieci "Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku" oraz Ewa Olejnik - producentka audiobooka pod tym samym tytułem. Z kolei Adam Jaromir i Gabriela Cichowska zaprezentują fragment, czekającej na publikację książki "Ostatnie przedstawienie panny Esterki. Historia z Getta Warszawskiego".
W trakcie imprezy zaplanowano również m.in. wykład historyka sztuki, adiunkta we wrocławskiej ASP Anity Wincencjusz-Patyny o ilustracjach w polskich wydaniach książek Janusza Korczaka.
Jak co roku w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów odbędzie się także wystawa z cyklu "Mistrz Ilustracji". Na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zostaną pokazane prace Daniela Mroza, ilustratora związanego przez wiele lat z "Przekrojem". Ekspozycja potrwa do 12 listopada.
Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Janusza Korczaka. Zabiegał o to rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka - 70. rocznica śmierci w obozie zagłady w Treblince i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie (obecnie Jaktorowskiej).
Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) urodził się w 1878 lub 1879 roku (dokładna data nie jest znana). W 1905 roku uzyskał dyplom lekarza i rozpoczął pracę jako pediatra w szpitalu. W 1912 roku został dyrektorem Domu Sierot. To w nim stworzył oryginalny program wychowawczy, w którym sięgnął po nowe środki wychowawcze takie jak samorząd dziecięcy, sąd koleżeński, gazetkę szkolną, specjalne dyżury.
Najbardziej znanymi utworami literackimi Korczaka są powieści dla dzieci "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej". Do najważniejszych jego prac należy esej "Jak kochać dziecko". Pozostawił po sobie także bogatą spuściznę publicystyczną odsłaniającą biedę, nierówności i podziały społeczne.
Wybitny pedagog i prekursor walki o prawa dziecka zginął w 1942 r. w obozie zagłady Treblinka razem z wychowankami prowadzonego przez siebie Domu Sierot.