Trwa ładowanie...
białystok
23-04-2010 13:46

67. rocznica śmierci założyciela Towarzystwa Esperantystów

67. rocznica śmierci założyciela Towarzystwa EsperantystówŹródło: Inne
d12i8f6
d12i8f6

Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą oraz spacerem po miejscach związanych z językiem esperanto, białostoczanie uczcili w sobotę pamięć Jakuba Szapiro -założyciela oraz wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku.

67 lat temu został on zamordowany razem z trzema tysiącami innych białostoczan przez niemieckich faszystów w lesie Pietrasze w Białymstoku.

Uroczystość złożenia kwiatów odbyła się pod tablicą upamiętniającą miejsce, gdzie mieszkał Szapiro przy ul. Lipowej w Białymstoku. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Fundacji im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, a także władz miejskich Białegostoku. Obchody rocznicowe zgromadziły kilkudziesięciu mieszkańców miasta.

Uczestnicy spacerowali następnie po miejscach związanych z osobą Szapiro. Przewodnik wskazywał miejsca, na których w przeszłości widniały napisy w języku esperanto. Na trasie znalazł się m.in. blok przy ulicy Zamenhofa, stojący w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się dom rodzinny twórcy esperanto, na którym umieszczono mural przedstawiający Jakuba Szapiro oraz jego przyjaciela Abrahama Zbara.

Na zakończenie uroczystości chętni udali się wynajętym autokarem do lasu Pietrasze, gdzie znajduje się symboliczna mogiła Szapiro i trzech tysięcy pozostałych ofiar zamordowanych 12 lipca 1941 roku.

d12i8f6

W okresie międzywojennym Szapiro był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych oraz podręcznika do nauki języka esperanto.* Był on także znanym dziennikarzem, filatelistą i animatorem teatru. * Z inicjatywy Szapiro w roku 1919 ulicy Zielonej, przy której urodził się twórca języka esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa, a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. Zamenhofa.

Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo. Szacuje się, że biegle w tym języku porozumiewa się kilkaset tysięcy osób.

d12i8f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12i8f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj