Trwa ładowanie...
sens
23 kwietnia 2010, 13:46

6.7 miliona dolarów za prawo do wydania Ostatniego wykładu

Tym co zwraca uwagę w przypadku tej książki to wręcz niewiarygodna zaliczka w wysokości kilku milionów dolarów, ale autor ma nadzieję, że zainteresowanie skupi się ostatecznie na słowach.

6.7 miliona dolarów za prawo do wydania Ostatniego wykładuŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Nie jest to tylko i wyłącznie kwestia dumy autorskiej. Słowa, które zainspirowały Ostatni wykład i które będą służyć za jego podstawę, padły z ust profesora wyższej uczelni. Zaslow mieszka w West Bloomfield i pisze dla Wall Street Journal. Profesorem, który mimowolnie zainspirował Zaslowa i niezliczone miliony innych ludzi, jest Randy Pausch z Carnegie Mellon Univeristy, znany od lat jako najlepszy wykładowca na wydziale informatyki.

Pausch mówi, że cała ta sytuacja go zaskoczyła, ale nie ulega wątpliwości, że wyraźnie nie docenia samego siebie. Jego wygłoszony dwa miesiące temu porywający wykład już stał się legendą, a wydawnictwo Hyperion zapłaciło 6.7 miliona dolarów za prawo do wydania go w formie książki.

Choć oficjalne ogłoszenie kontraktu uczyni z Zaslowa fenomen świata wydawniczego, nie oznacza wcale, że autor będzie mógł przejść spokojnie na emeryturę w jakiejś nadmorskiej miejscowości z widokiem na plażę. Cześć zysków przypadnie Pauschowi , lat 47, a także agentom i różnym instytucjom rządowym.

Nic na początku nie wskazywało na taki ogromny sukces. Wręcz przeciwnie. Żona Pauascha nie chciała, by wygłaszał wykład, który zmienił jego życie, zwłaszcza że z powodu raka trzustki zostało mu go tak niewiele. Przeprowadzili się właśnie do Wirginii, pragnąc być bliżej rodziny, ona zaś wolała, by jej mąż się rozpakował i pobawił z dziećmi.

d1ef7ju

*Powiadomiony o wykładzie przez kolegę dziennikarza z Pittsburgha, Zaslow nie wsiadł od razu do samochodu, by wybrać się w pięciogodzinną podróż; wpierw chciał się upewnić, że nie będzie musiał przywozić córki ze szkoły do domu. * Żaden z nich, ani Pausch , ani Zaslow, nie miał pojęcia, że wykład i artykuł na jego podstawie zmieni poglądy, filozofię rodzicielską i sypialnie w Indiach, Afryce Południowej i wszędzie indziej. Prawdę powiedziawszy, Pausch przegrał zakład z człowiekiem, który przewidywał ogromną frekwencję na wykładzie.
- Kto chce oglądać umierającego człowieka? - spytał.

Pausch nigdy nie brał samego siebie zbyt poważnie i nie zamierza też robić tego teraz, kiedy jego czas dobiega końca. Gdy Zaslow zadzwonił do niego po raz pierwszy, Pausch właśnie prowadził samochód, i Zaslow spytał go, czy nie chce zjechać na pobocze, by uniknąć ewentualnego wypadku.
- A co to za różnica? - rzucił w odpowiedzi Pausch .

Ostatni wykład stał się na wyższych uczelniach czymś w rodzaju dowodu uznania. Wykładowcy, którzy odznaczają się elokwencją, słyszą: „Wyobraź sobie, że to twoje ostatnie wystąpienie; powiedz to, co uważasz za najważniejsze”.

Choroba Pauscha sprawiła, że jego wykład był czymś wyjątkowym i jego autor został powitany owacją na stojąco.
- Muszę zasłużyć na ten aplauz - oznajmił. I zasłużył.

d1ef7ju

* Pausch mówił o osiągnięciu celów życiowych, takich jak praca dla Disneya, napisanie hasła do World Book Encyklopedia i wygranie gigantycznych wypchanych zwierząt na jarmarku. Mówił również o przeciwnościach, wyjaśniając: „Mury z cegieł nie stoją bez powodu. Pozwalają się nam zorientować, jak bardzo czegoś pragniemy”.*

Podziękował też swojej mamie i tacie za to, że pozwalali mu kreślić formuły matematyczne na ścianach jego sypialni i poprosił innych rodziców, by ich dzieci mogły rysować po domu do woli.

- Przeżyłem nawrócenie na łożu śmierci. Właśnie kupiłem sobie komputer Macintosha - oznajmił w pewnym momencie.
Później przedstawił swoją żonę; przypadały akurat jej urodziny, przemycił więc na wykład ciasto. Tak mniej więcej wyglądała ta godzina, zabawnie, wzruszająco i prawdziwie, i tak też Zaslow napisał swój artykuł, któremu w Internecie towarzyszył czterominutowy film. W ciągu kilku dni obiegł cały świat.

Zaslow otrzymał wiadomości od tysięcy ludzi, wielu z nich mówiło mu, jak ściany ich dziecinnych pokoi stały się płótnami malarskimi. Zgłosili się do niego także wydawcy. Pausch wahał się, jeśli chodzi o książkę. W końcu trwałość słowa drukowanego zwyciężyła nad troską, jaką budziła konieczność wielogodzinnej pracy.

Ostatni wykład ukaże się w Polsce 31 października nakładem wydawnictwa Nowa Proza.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj