Lalki, kostiumy, elementy scenografii oraz plakaty z kilkunastu współczesnych i archiwalnych już przedstawień oglądać będzie można od piątku na wystawie "Pinokio ma 60 lat, czyli Siódme Wakacje z Lalkami".
Na okres wakacji taką ekspozycję przygotował Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi.
Tegoroczna wystawa ma charakter retrospektywny i przygotowana została w ramach obchodów 60-lecia istnienia teatru. Na wystawie prezentowane są m.in. historyczne już fragmenty scenografii czy lalki zdeponowane na co dzień w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Ekspozycja wypełnia cały gmach teatru - widownię, scenę, foyer i teatralne korytarze. Została zaaranżowana tak, by oddawała nastrój spektakli. Zgromadzono na niej niemal wszystkie typy lalek i kostiumy, które umieszczono wśród elementów dekoracji.
- Chodzi o to, żeby wszystko pokazane było blisko, wyraźnie, eksponaty aranżowane są w sceny z kolejnych spektakli i oświetlone teatralnie. Najwcześniejsze projekty scenograficzne pochodzą z 1948 roku - mówi autorka aranżacji wystawy Elżbieta Dietrych.
Wystawa przypomina realizacje scenografów, którzy współtworzyli spektakle w "Pinokiu" od 1945 roku. Na ekspozycji znajdują się m.in. unikatowe projekty scenograficzne Jerzego Nowosielskiego, słynnego awangardzisty prof. Stanisława Fijałkowskiego, a także Henriego Poulain'a, Rajmunda Strzeleckiego, Wandy Byrskiej i Adama Kiliana. Z najwcześniejszego okresu działalności Teatru zachowała się lalka Stanisława Byrskiego z przedstawienia Pinokio.
Dla najmłodszych w foyer teatru tradycyjnie już przygotowano "Małe Pinokio" - scenkę i lalki, którymi dzieci będą mogły same zagrać jedną z trzech wybranych bajek m.in. "Piotrusia Pana" czy "Czerwonego Kapturka" i wcielić się w rolę aktora-lalkarza. Przewodnikami po wystawie będą pracownicy teatru, którzy objaśnią zasady konstrukcji lalek i ich animacji.
Wystawę zwiedzać będzie można - od poniedziałku do piątku - do 12 sierpnia.