Trwa ładowanie...
di4096u

60 tys. osób odwiedziło zakończone wczoraj IV Warszawskie Targi Książki

Zakończone w niedzielę IV Warszawskie Targi Książki, które po raz pierwszy odbywały się na Stadionie Narodowym, przez cztery dni trwania imprezy odwiedziło ponad 60 tys. osób, co jest rekordem frekwencji w historii imprezy. Wystawcy chwalą nową lokalizację targów.

di4096u
di4096u

Zakończone w niedzielę IV Warszawskie Targi Książki, które po raz pierwszy odbywały się na Stadionie Narodowym, przez cztery dni trwania imprezy odwiedziło ponad 60 tys. osób, co jest rekordem frekwencji w historii imprezy. Wystawcy chwalą nową lokalizację targów.

"IV Warszawskie Targi Książki odniosły duży sukces i już zbieramy bardzo pozytywne oceny tego wydarzenia od jego uczestników. Stadion zdał egzamin, chociaż logistycznie to znacznie bardziej skomplikowane zadanie od obsługi meczu piłkarskiego. W ciągu czterech dni odbyło się około 680 wydarzeń towarzyszących w salach konferencyjnych i na scenie targów. Szacujemy, że odwiedziło nas ponad 60 tys. miłośników książek, co jest nowym rekordem w historii imprezy" - powiedział Jacek Oryl, prezes Zarządu Murator EXPO, współorganizatora targów.

W zeszłym roku targi odwiedziło nieco ponad 40 tys. osób.

Pierwsze opinie wystawców o nowej lokalizacji targów są bardzo pozytywne. "Jest bardzo dobrze" - uważa Paweł Szwed z Wielkiej Litery. "Właściwie widzę na razie same plusy. Miejsca jest dużo więcej, w każdej chwili można wejść na trybuny, usiąść i odpocząć. Co prawda, po zamknięciu w sobotę dachu nad stadionem zrobiło sie trochę duszno, ale i tak warunki są tutaj o niebo lepsze niż w PKiN. Widziałem targi książki we Frankfurcie i Londynie, i - choć skala biznesu w Warszawie jest dużo mniejsza - to zbliżyliśmy się do tego świata. Okoliczności zaczęły być cywilizowane" - powiedział wydawca książek Jerzego Pilcha.

Dorota Filipiak z Czarnego także uważa, że przeprowadzka na stadion przyniosła targom korzyść. "Jest zdecydowanie lepiej, przestronnie, światło jest naturalne, a nie sztuczne, nie trzeba się w końcu przeciskać między stoiskami" - powiedziała PAP Filipiak.
Lokalizacja na stadionie podoba się też tym, którzy przyzwyczaili się do targów w PKiN. "Uczestniczyłem w 26 edycjach targów książki w Warszawie" - wspomina prezes Iskier, Wiesław Uchański. "W pewnym wieku nawet zmiany na lepsze znosi się ciężko, ale nie ma wątpliwości, że na stadionie jest lepiej. Zerwanie z tradycją zawsze trochę boli, dziś rano, gdy szedłem na targi, siła przyzwyczajenia zaniosła mnie pod Pałac Kultury i Nauki" - powiedział PAP.

Podczas targów Biblioteka Analiz przedstawiła dane dotyczące polskiego rynku wydawniczego w 2012 roku, który był kolejnym rokiem recesji. Przychody wydawców w stosunku do 2011 roku spadły o 1,5 proc. i wyniosły 2,67 mld zł, mimo że liczba tytułów opublikowanych w 2012 roku była rekordowa - ponad 27 tys. Nastąpił natomiast ogromny spadek nakładów - o 19 proc. Średni nakład drukowanej książki wyniósł 3987 egzemplarzy (w 2011 roku było to 4912 egz.).

di4096u

Podczas targów ogłoszono tytuły 20 książek nominowanych do literackiej Nagrody Nike i 15 książek ubiegających się w tym roku o Nagrodę Literacką Gdynia. Cztery książki otrzymały nominacje do obu nagród: "Ocalenie Atlantydy" Zyty Oryszyn, "Morfina" Szczepana Twardocha, "Dziennik" Jerzego Pilcha i "+Wiadomości Literackie+ prawie dla wszystkich" Małgorzaty Szpakowskiej. Honorową Nagrodę Warszawskich Targów Książki 2013 otrzymał Józef Hen, pisarz związany z Warszawą, który w tym roku skończy 90 lat.

Podczas targów rozstrzygnięto też IV edycję nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki - otrzymał ją brytyjski reporter Ed Vulliamy, autor książki "Ameksyka".
Wręczono też nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Komiksu 2012 otrzymały "Rozmówki polsko-angielskie" Agaty Wawryniuk (Kultura Gniewu), za Najlepszy Zagraniczny Komiks uznano "Zagubione dziewczęta" Alana Moore i Melindy Gebbie (Mroja Press), Najlepszym Scenarzystą został Tomasz Samojlik, a Najlepszym Rysownikiem - Craig Thompson. W tym roku komiks znalazł się też po raz pierwszy wśród 20 książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike ("Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka).

Na tegorocznych targach książki prezentowało się ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy w tym roku Warszawskim Targom Książki towarzyszyły Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia, podczas których swoją ofertę prezentowało blisko 20 oficyn akademickich.

Targi odwiedziło blisko 500 autorów książek, m.in.: Julia Hartwig, Józef Hen, Hanna Krall, Rita Gombrowicz, prof. Zbigniew Mikołejko, Mariusz Szczygieł, Agnieszka Wolny-Hamkało, Adam Wajrak, Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński, prof. Jerzy Bralczyk, Szczepan Twardoch, Katarzyna Grochola.

di4096u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di4096u