Trwa ładowanie...
dkl243d
romans
18-05-2010 12:49

60 lat Harlequina

Najbardziej znany wydawca literatury kobiecej – Harlequin – istnieje już od ponad 60 lat. Co 4 sekundy ktoś na świecie kupuje dziś książkę tego wydawcy.

dkl243d
dkl243d

Najbardziej znany wydawca literatury kobiecej – Harlequin – istnieje już od ponad 60 lat. Co 4 sekundy ktoś na świecie kupuje dziś książkę tego wydawcy.

Firma została założona w 1949 roku w kanadyjskim mieście Winnipeg przez Richarda Bonnycastle’a. Początkowo wydawała książki amerykańskich i brytyjskich pisarzy w różnych gatunkach – od literatury sensacyjnej i westernów, poprzez powieści klasyków, aż po książki kucharskie. Dopiero po ośmiu latach od powstania firmy, Harlequin zaczął publikować także romanse, a od 1964 wydawca ma w swojej ofercie przede wszystkim ten gatunek literatury. Obecnie Harlequin jest synonimem literatury kobiecej.

Z niewielkiego przedsiębiorstwa firma przekształciła się w międzynarodowy koncern, obecny dziś na całym świecie, którego centrala mieści się w Toronto. Miesięcznie nakładem Harlequina ukazuje się 110 książek w 28 językach w 114 krajach na 6 kontynentach. W ofercie wydawcy znajdują się tytuły ponad 1100 autorów, którzy tworzą m.in.: romanse, thrillery psychologiczne czy powieści obyczajowe. Takie autorki piszące dla Harlequina jak Alex Kava, Nora Roberts, Diana Palmer czy Erika Spindler są znane na całym świecie. W ubiegłym roku firma sprzedała 130 milionów książek, z czego 95% poza Kanadą, a ponad połowę poza Ameryką Płn. Co 4 sekundy ktoś na świecie kupuje książkę tego wydawcy. Od początku działalności Harlequin sprzedał blisko sześć miliardów książek. Firma należy do kanadyjskiego medialnego koncernu Torstar prowadzącego działalność na rynku literatury kobiecej, prasowym i wydawnictw edukacyjnych.

Książki tego wydawcy są publikowane pod różnymi markami: Harlequin, Silhouette, Mira Books, Luna Books, HQN Books, Steeple Hill Books, Harlequin Teen, Kimani Press, Spice, Harlequin Nonfiction, Gold Eagle. W Polsce sprzedawane są książki opatrzone logo Harlequin i Mira. Książki Harlequina są dystrybuowane tak, jak prasa codzienna, można je znaleźć w kioskach czy na stoiskach prasowych np. w supermarketach. Pozycje Miry trafiają na półki księgarskie. W tym roku w naszym kraju ukaże się ok. 280 tytułów Harlequina i 50 Miry.

Przedstawicielstwa Harlequina są obecne w Toronto, Nowym Jorku, Londynie, Tokio, Mediolanie, Paryżu, Madrycie, Sztokholmie, Amsterdamie, Hamburgu, Atenach, Budapeszcie, Warszawie, Granges-Paccot, Rio de Janeiro i w Bombaju. W kolejnych dziewięciu krajach firma wydaje swoje książki przez inne firmy wydawnicze na podstawie umów licencyjnych. Na całym świecie marka Harlequin cieszy się bardzo wysoką rozpoznawalnością. Warszawski oddział Harlequina został założony w 1991 roku jako wydawnictwo Arlekin Wydawnictwo Harlequin Enterprises Sp. z o.o. Firma jest jedną z nielicznych marek, która w Polsce może poszczycić się niemal stuprocentową rozpoznawalnością.

Warszawski oddział Harlequina został założony w 1991 roku jako Arlekin Wydawnictwo Harlequin Enterprises Sp. z o.o.

dkl243d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkl243d