Trwa ładowanie...

500 tysięcy pozycji w zbiorach Federacji Bibliotek Cyfrowych

500 tysięcy pozycji w zbiorach Federacji Bibliotek CyfrowychŹródło: Thinkstock
d1q86yp
d1q86yp

W czwartek zdigitalizowane i udostępniane bezpłatnie w internecie zbiory Federacji Bibliotek Cyfrowych osiągnęły liczbę 500 tys. pozycji. Najnowszą publikacją jest numer "Dziennika Polskiego" z 1973 roku. Dostępna publicznie od czerwca 2007 roku Federacja Bibliotek Cyfrowych to inicjatywa mająca na celu budowę sieci pomiędzy rozproszonymi polskimi bibliotekami cyfrowymi. Federacja zrzesza 58 instytucji, które regularnie digitalizują i udostępniają w sieci swoje zbiory, są wśród nich biblioteki naukowe i publiczne, archiwa, ośrodki badawcze, a także organizacje pozarządowe.

Łączna liczba publikacji w zbiorach Federacji Bibliotek Cyfrowych przekroczyła właśnie pół miliona. Jubileuszową pozycją jest 9254. numer "Dziennika Polskiego" z 27 listopada 1973 roku, opublikowany w internecie na stronach Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Wydanie to pochodzi ze zbiorów Wydawnictwa Jagiellonia SA, a zdigitalizowane zostało przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.
Federacja Bibliotek Cyfrowych jest utrzymywana i rozwijana przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Szacuje się, że tempo przyrostu publikacji dostępnych poprzez FBC to średnio 15 000 pozycji każdego miesiąca. Wszystkie publikacje dostępne są w internecie nieodpłatnie.

Od grudnia 2009 roku dane z FBC dostępne są również w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej "Europeana", dzięki czemu dostęp do polskiego dziedzictwa kulturowego publikowanego on-line możliwy jest równie łatwo, jak dostęp do podobnych zbiorów z innych krajów Europy. Łączna liczba obiektów dostępnych przez portal Europeana to około 15 milionów. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe współpracuje z Europeaną w ramach projektu EuropeanaLocal, w którym pełni rolę krajowego koordynatora.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d1q86yp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q86yp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj