Trwa ładowanie...
d4at2ad
pruszyński
28 kwietnia 2010, 14:57

50. rocznica śmierci Ksawerego Pruszyńskiego

d4at2ad
d4at2ad

Wczoraj w warszawskim PEN Clubie o twórczości Pruszyńskiego dyskutowali krytycy literaccy: Ryszard Matuszewski, Piotr Kłoczowski i Rafał Habielski.
Pisarz zginął 13 czerwca 1950 roku w wypadku samochodowym w Niemczech. Był autorem m.in. książek: _Droga wiodła przez Narvik , _Trzynaście opowieści i _Karabela z Meschedu_ .
Ksawery Pruszyński urodził się w 1907 roku w Żytomierzu. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze artykuły pisał dla krakowskiego "Czasu". W 1936 roku wyjechał do Hiszpanii jako korespondent wojenny. W 1939 znalazł się we Francji, jako żołnierz Brygady Podhalańskiej walczył pod Narvikiem. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1994 roku jako podporucznik w 1 Dywizji gen. Maczka brał udział w Kampanii Francuskiej. Ranny pod Falaise, do końca wojny przebywał w szpitalu. W 1945 wrócił do kraju. Od 1949 roku poseł i minister pełnomocny Polski w Holandii. 13 czerwca 1950 roku, w drodze do Polski, zderzył się na autostradzie z ciężarówką i zginął na miejscu.
(PAP)

d4at2ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4at2ad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj